Iranian Agriculture News Agency

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: طبق برآوردهای انجام شده در شرایط مطلوب ، پیش بینی می شود، بیش از 270 هزار هکتار از اراضی زراعی دیم و آبی استان به کشت محصولات بهاره اختصاص یابد.

پیش بینی کشت بیش از 270 هزار هکتار محصولات زراعی بهاره در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگارایانادر استان آذربایجان غربی ، علی عیدی افزود: چغندرقند، یونجه، ذرت، حبوبات، پیاز، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، خیار، هندوانه، خربزه و آفتابگردان جزو محصولاتی است که کشت آنان در اراضی زراعی استان در فصل بهار انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: پیش بینی برای کشت محصول چغندرقند 32 هزار هکتار است که از اسفند ماه سال گذشته کشت آن شروع شده و در مراحل پایانی کشت قرار دارد، سیب زمینی یکهزار و 550 هکتار، پیاز دو هزار و 400 هکتار ، گوجه فرنگی 4 هزار و 450 هکتار ، یکهزار و 770 هکتار محصولات جالیزی ، یکهزار و 580 هکتار سایر سبزی و صیفی جات و 70 هزار هکتار حبوبات در فصل بهار کشت شود.

وی ادامه داد: برای محصول جو بهاره کشت 47 هزار هکتار، ذرت دانه ای یکهزار و 100 هکتار ، ذرت علوفه ای 10 هزار و 500 هکتار، 7 هزار هکتار یونجه دیم و 90 هزار و 408 هکتار یونجه علوفه ای پیش بینی می شود.

عیدی افزود : تمهیدات لازم برای توزیع نهاده‌ها نیز در استان انجام و بذرهای اصلاح شده و سموم مورد نیاز کشاورزی هم اکنون در مراکز توزیع بذر و کود موجود است.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی ادامه داد: ضروری است تا کشاورزان در موقع مناسب با استفاده از توصیه‌های ترویجی و تحقیقاتی کارشناسان نسبت به کشت اقدام کنند تا دچار خسارت‌های ناشی از کشت در زمان غیر مناسب مانند سرمازدگی بهاره نشوند.

وی با اشاره به اینکه شهرستان های ارومیه، بوکان، میاندوآب ، شاهین دژ، نقده و پیرانشهر بیشترین تولیدات زراعی استان را به خود اختصاص داده‌اند، گفت: تنوع کشت در تمامی نقاط استان برای تامین مایحتاج شهروندان صورت می گیرد .

وی بیان کرد: سالانه از 800 هزار هکتار اراضی زراعی استان ، حدود 400 هزار هکتار زیر کشت پاییزه محصولاتی مانند گندم، جو، کلزا، نخود می‌رود و بقیه به کشت محصولات بهاره‌ای نظیر انواع حبوبات، سبزی و صیفی و انواع علوفه و چغندرقند و سایر محصولات بهاره اختصاص می یابد.

عیدی افزود: همه محصولات در تمامی نقاط استان کشت می‌شوند اما شهر پیرانشهر در چغندر قند، چالدران در تولید سیب‌زمینی، ارومیه در تولید انواع محصولات باغی، گندم، سبزی و صیفی و علوفه پیشتاز است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید