Iranian Agriculture News Agency

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی:

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه استان با وجود بارش های خوب زمستانی، همچنان با کم آبی روبروست و هنوز این مشکل برطرف نشده است، گفت: ناچار هستیم تا کشاورزی استان را به سمت الگوی کشت کم آب بر سوق دهیم و این امر باید از هم اکنون برنامه ریزی شود.

کشاورزان به الگوی کشت کم‌آب‌ بر روی بیاورند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، یاسر رهبردین سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی، در نشست شورای حفاظت از منابع آبی آذربایجان غربی افزود: به طور ویژه در جنوب استان و حوزه سد بوکان باید کشت چغندرقند ممنوع و آب فقط برای گندم، کلزا و غلات مصرف شود. 

وی اضافه کرد: ما از طریق قطع برق، کنترل های لازم را در خصوص مصرف آب در بخش کشاورزی در این منطقه اعمال می کنیم. 

سرپرست معاونت عمرانی استانداری آذربایجان غربی بیان کرد: فقط باید برای حفظ باغات موجود تلاش شود و توسعه باغ ها نیز باید از دستور کار خارج شود. 

رهبردین با اشاره به اینکه باید برای استفاده بهینه از آب در آذربایجان غربی سرمایه گذاری اساسی صورت گیرد، ادامه داد: ۱۳ روش تامین اعتبار در این خصوص وجود دارد ولی مدیران فقط به اعتبارات استانی توجه دارند و ۱۲ روش دیگر را رها کرده اند. 

یان اینکه در شرایط حدی آب و هوایی هستیم، گفت: امسال هم احتمال خشکسالی داریم و باید اقدامات مناسب این وضعیت را در دستور کار قرار دهیم و پیگیر دریافت اعتبارات ویژه در این خصوص از مرکز نیز باشیم. 

وی با اعلام ضرب الاجل تا ۲۵ اسفندماه جاری برای تمهید برنامه های ویژه حوزه های مختلف برای مقابله با کم آبی افزود: این برنامه ها باید برپایه تامین آب شرب پایدار و تامین حداقل آب کشاورزی با لحاظ آب زیرزمینی تمهید شود. 

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی گفت: یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در استان با بخش کشاورزی در ارتباط هستند و معیشت آنها از این طریق تامین می شود که این آمار، نشان دهنده لزوم برنامه ریزی دقیق در این حوزه است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید