Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل امور عشایری استان:

مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: با توجه به نقش مهم زنان در جامعه عشایری و برای حمایت از این قشر، ۲۹ صندوق خرد زنان این قشر در استان راه اندازی شده است که طی یک سال گذشته یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات دریافت کردند.

صندوق‌های زنان عشایری آذربایجان‌غربی ۱.۲ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، علی ناجی افزود: برای هر صندوق حدود ۵۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است و میزان سرمایه اولیه برای تشکیل هر صندوق نیز چهار میلیارد ریال برآورد شده است.

وی گفت: این زنان در بخش‌های دامپروری، پرورش مرغ بومی، پرورش قارچ، تولید گیاهان دارویی، تولید بافتنی‌های مخصوص عشایری، تولید مواد لبنی و تولید صنایع دستی و قالی و قالیچه فعالیت می‌کنند.

مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی تاکید کرد: در حال حاضر ۲۹ صندوق خرد زنان عشایر در این استان تشکیل شده و مشغول فعالیت است و حدود ۷۰۷ نفر از جامعه زنان عضو این صندوق‌ها هستند.

ناجی بیان کرد: توانمندسازی این بخش از طریق توسعه برنامه‌های آموزشی، ترویجی و مشارکتی به منظور ایفای نقش موثرتر آنان در بخش کشاورزی و صنایع دستی است.

وی اظهار کرد: بهبود معیشت خانوارهای روستایی دارای جایگاه خاصی در بخش کشاورزی است و ظرفیت‌های مطلوبی در بخش کشاورزی استان برای بهبود معیشت خانواده‌های روستایی وجود دارد.

حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت با بیش از ۲۱ هزار خانوار عشایری در آذربایجان‌غربی زندگی می‌کنند که با این آمار ۹ درصد جمعیت عشایری کشور در این استان سکونت دارند؛ از این تعداد حدود ۶۰۰ خانوار به خارج از استان و عمدتاًییلاقات سهند کوچ میکنند و بقیه نیز در داخل استان و به ییلاقات شهرستان‌های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس ، اشنویه ،پیرانشهر ،سردشت و شاهین دژ ییلاق و قشلاق می‌کنند.

۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد قلمرو زیست بوم عشایر استان است؛ عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ کانون در آذربایجان‌غربی ویژه عشایر است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید