Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل امور عشایری استان:

مدیر کل امور عشایر آذربایجان غربی گفت: با توجه به نقش مهم زنان در جامعه عشایری و برای حمایت از این قشر، ۲۹ صندوق خرد زنان این قشر در استان راه اندازی شده است.

29صندوق خرد زنان عشایر در آذربایجان غربی فعال است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، علی ناجی افزود: در حال حاضر ۲۹ صندوق خرد زنان عشایر در این استان  فعال است و حدود ۷۰۷ نفر از جامعه زنان عضو این صندوق‌ها هستند. 

وی تصریح کرد: این زنان در بخش‌های دامپروری، پرورش مرغ بومی، پرورش قارچ، تولید گیاهان دارویی، تولید بافتنی‌های مخصوص عشایری، تولید مواد لبنی و تولید صنایع دستی و قالی و قالیچه فعالیت می‌کنند. 

مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی افزود: این صندوق‌ها طی سال گذشته یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات دریافت کردند. 

ناجی بیان کرد: توانمندسازی این بخش از طریق توسعه برنامه‌های آموزشی، ترویجی و مشارکتی به منظور ایفای نقش موثرتر آنان در بخش کشاورزی و صنایع دستی است. 

وی اظهار کرد: بهبود معیشت خانوارهای روستایی دارای جایگاه خاصی در بخش کشاورزی است و ظرفیت‌های مطلوبی در بخش کشاورزی استان برای بهبود معیشت خانواده‌های روستایی وجود دارد. 

حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت با بیش از ۲۱ هزار خانوار عشایری در آذربایجان‌غربی زندگی می‌کنند که با این آمار ۹ درصد جمعیت عشایری کشور در این استان سکونت دارند؛ از این تعداد حدود ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ کرده‌اند و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان‌های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین دژ ییلاق و قشلاق می‌کنند. 

۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ روستای آذربایجان‌غربی نیز ویژه عشایر است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید