Iranian Agriculture News Agency

بی پروا در گفتگوی اختصاصی با ایانا خبر داد:

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از تولید 3 هزار تن قارچ خوراکی در استان آذربایجان شرقی در سال 1400 خبر داد.

تولید 3 هزار تن قارچ خوراکی در استان آذربایجان شرقی

 محمدباقر بی پروا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی با بیان اینکه میزان تولید قارچ در کشور 175 هزارتن و میزان تولید قارچ در استان آذربایجان شرقی حدود 3 هزار تن می باشد گفت: این میزان قارچ در 10 واحد صنعتی فعال و 102واحد کوچک و خانگی که در امر تولید پرورش قارچ خوراکی فعالیت می نمایند تولید می شود .

وی با بیان اینکه از این مقدار 1756 تن در واحدهای صنعتی و مقدار 1244 تن در واحدهای کوچک و خانگی در سطح شهرستانهای استان تولید می شود ادامه داد: بیشترین فراوانی مربوط به شهرستانهای بستان آباد و تبریز می باشد.

 بی پروا با بیان اینکه 58 درصد تولید قارچ استان در واحدهای صنعتی و42 درصد در واحدهای کوچک تولید می شود که سهم بسزایی در تامین پروتئین استان ایفا می کنند ادامه داد: شهرستان بستان آباد رتبه اول و شهرستان تبریز رتبه دوم  تولید قارچ را در استان به خود اختصاص داده اند .

وی با بیان اینکه تعداد 2500 نفر بطور مستقیم در امر تولید قارچدر استان آذربایجان شرقی فعالیت می کنند افزود: قیمت قارچ فله در فصول پائیز و زمستان با بیشترین قیمت حدوداً 38 هزار الی 45 هزار تومان و کمترین قیمت در فصل تابستان به دلیل کاهش تقاضا به 30 هزار تومان کاهش می یابد .

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی به مشکلات وچالشهای توسعه قارچ در استان اشاره نموده و گفت: عدم پرداخت تسهیلات کم بهره ، عدم پوشش بیمه محصول قارچ وخود تولید کننده ، عدم وجود کارخانه کمپوست قارچ درسطح استان ، قیمت بالای تولید و حمل ونقل کمپوست ، کیفیت پایین کمپوست ، پائین بودن اطلاعات فنی اکثر تولید کنندگان قارچ در واحدهای کوچک ، بالابودن هزینه های اخذ پروانه و تمدید آن و بالا بودن قیمت تعرفه گاز و برق مصرفی از جمله چالشها و مشکلات این بحش می باشند که تلاش می کنیم تا نسبت به مرتفع شدن آنها اقدام نماییم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید