Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام کرد:

اولین نشست قرارگاه امنیت غذایی آذربایجان شرقی به ریاست رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد

امکان افزایش جوجه ریزی در آذربایجان شرقی به 3.5 میلیون قطعه در ماه

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، پیرو ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی، اولین نشست قرارگاه امنیت غذایی استان آذربایجان شرقی همگام و همراه با تشکیل جلسه در وزارت متبوع؛ به ریاست مهندس اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی  و با حضور معاونین و مدیران ستادی مرتبط و مدیران کل مرتبط دستگاه های وابسته به جهاد کشاورزی و  نمایندگان شش دستگاه خارج  سازمانی برگزار شد.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی  در جلسه قرارگاه امنیت غذایی ضمن تاکید بر اینکه توجیه مرغداران در زمینه استفاده از تخم مرغ نطفه دار بر عهده معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان از طریق مدیریتها و معاونتهای امور دام جهادکشاورزی شهرستانها می باشد، گفت: در قرارداد شرکت پشتیبانی دام محدودیتهایی ایجاد شده است که شرکت پشتیبانی در صورتیکه سایر استانها این قرارداد را حذف نموده اند می تواند به حذف آن اقدام کند و این امر از طریق ارجاع به شرکت پشتیبانی دام کشور مورد پیگیری قرار خواهد گرفت تا مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد برطرف گردد.

اکبر فتحی ضمن اشاره به اینکه 612 واحد فعال با ظرفیت حدود 11 میلیون قطعه در استان وجود دارد، افزود: این بدان معناست که با توجه به ظرفیت موجود ماهانه حدود 3.5 میلیون قطعه جوجه ریزی در استان می تواند صورت می گیرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزایش تولید را در دو قالب امکان پذیر دانست و گفت: افزایش تولید از طریق افزایش سطح یعنی افزایش ظرفیت و واحد و نیز از طریق افزایش تعداد در واحد یا افزایش بهره وری میسر می باشد.

 فتحی ضمن بیان اینکه با 3.5 میلیون جوجه ریزی میزان تولید و مصرف سر به سر خواهد بود، تاکید نمود: این میزان نباید مبنا قرار گیرد زیرا در تامین امنیت غذایی میزان تولید سر به سر مفهوم نداشته و حداقل 20 درصد بالاتر از این میزان باید لحاظ گردد تا امنیت مدنظر محقق گردد لذا در صورت عملی شدن ماهانه 4.5 میلیون جوجه ریزی در استان امنیت کامل ایجاد خواهد شد مازاد تولید نیز طبق برنامه ریزی می تواند مشمول بحث صادرات و تامین نیازهای دیگر استانها و یا ذخیره گردد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ضمن تاکید بر اینکه موضوع بیماریهای پرندگان همانند آنفولانزای فوق حاد باید مورد توجه قرار گرفته و ذخایر استراتژیک مورد نیاز در صورت شیوع این بیماری ها پیش بینی گردد افزود: لذا 4.5 میلیون قطعه جوجه ریزی باید مبنای افزایش تولید قرار گیرد.

وی افزایش جوجه ریزی در واحدهای فعال  از 10 قطعه به 12 قطعه در هر مترمربع را راهکاری جهت افزایش تولید دانست و ادامه داد: اینکار تاکنون در 80 واحد تولیدی اجرا شده است و تسری آن به تمامی واحدهای تولیدی به افزایش یک میلیون و سیصد هزار قطعه ای منجر خواهد شد که این امر بدون افزایش تاسیسات یا استعلامات دیگر و تنها با تغییر پروانه تولید امکان پذیر خواهد بود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان راهکار دیگر افزایش تولید را در واحدهایی دانست که تاکنون به صورت غیرمجاز اقدام به تولید نموده اند و گفت: با ساماندهی این واحدها و استفاده از اختیارات استانی و کارگروه های دیگری در این راستا تلاش شده است این واحدها وارد چرخه تولید شوند که در این برهه زمانی ضرورت این امر بیش از پیش احساس می گردد.

وی اجرای این امر را از طریق طرح تولید قراردادی امکان پذیر دانست که 31 واحد تولیدی غیرمجاز شناسایی شده در استان با ظرفیت 212 هزار قطعه، گرچه بصورت انفرادی نمی توانند مجوز تولید بگیرند اما در قالب تولید قراردادی و مدیریت واحدی که تمامی این واحدها را پشتیبانی می نماید، می توانند مجوز تولید کسب نمایند که شناسه یکتای این واحدها توسط معاونت بهبود تولیدات دامی وزارتخانه صادر شده و جوجه و نهاده های این واحدها تامین خواهد شد.

وی راهکار سومی که می تواند منجر به تولید بیشتر گردد را کاهش فاصله دو دوره دانست و تاکید نمود: نیازمندی استان آذربایجان شرقی به تامین امنیت غذایی ،  فاصله 60 روزه بین دو دوره جوجه ریزی را می طلبد.

وی راهکار دیگر را مکانیزه نمودن واحدها دانست و گفت: در حال حاضر 81 واحد مکانیزه بوده و با ظرفیت 15 قطعه در مترمربع  به تولید می پردازند و افزایش این تعداد  واحد مکانیزه با افزایش 3 قطعه در هر مترمربع به افزایش تولید منجر می گردد لذا توجه به این امر هم در بخش ترویج و هم در بخش معاونت بهبود تولیدات دامی بایستی مورد توجه قرار گیرد.

 فتحی در ارتباط با تسهیلات بانک کشاورزی در ارتباط با واحدهای مرغداری بیان داشت: بر مبنای درخواست معاونت برنامه ریزی، بانک کشاورزی اولویت پرداخت تسهیلات را گلخانه، صنایع تبدیلی، پرورش ماهی در قفس و ... قرار داده است و لذا پرداخت تسهیلات طیور باید در قالب نامه ای به وزارت منعکس شده و صدور ابلاغیه ای از سوی وزارت مبنی بر در اولویت بودن طیور جهت دریافت تسهیلات پیگیری گردد.

گفتنی است جلسات قرارگاه امنیت غذایی استان همه روزه از ساعت 6:30 صبح الی 8 صبح و با حضور نمایندگانی از سازمانهای صمت، تعزیرات حکومتی، ناجا، سپاه استان، حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و... برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید