Iranian Agriculture News Agency

رحیم زاده در گفتگوی اختصاصی با ایانا خبر داد:

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: از تولید سالیانه 140 هزار تن محصول گوجه فرنگی از مزارع استان آذربایجان شرقی خبر داد.

تولید سالیانه 173 هزار تن محصول گوجه فرنگی در استان آذربایجان شرقی

جلال رحیم زاده در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی  سطح زیر کشت گوجه فرنگی در فضای باز و مزارع استان آذربایجان شرقی را  3100 هکتار اعلام نمود و گفت: از این میزان مساحت کشت مقدار 140 هزار تن محصول گوجه فرنگی برداشت می گردد.

وی با بیان اینکه کاشت گوجه فرنگی به صورت تابستانه و برداشت محصول هم به صورت تابستانه در سطح استان صورت می پذیرد افزود: سطح زیر کشت تابستانه گوجه فرنگی استان 3100 هکتار می باشد که عمدتاً در شهرستانهای مرند ، آذرشهر ، شبستر ، بناب ، ملکان ، تبریز ، میانه کشت می گردد.

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی متوسط تولید محصول گوجه فرنگی در هر هکتار را 45 تن اعلام نمود و گفت: میزان تولید محصول گوجه فرنگی استان حدود 140 هزار تن می باشد که علاوه بر تامین نیاز داخلی استان به سایر استانهای همجوار نیز ارسال می گردد.

وی ارقام عمده مورد کشت گوجه فرنگی در استان را شامل ارقام متین ، 8320 ، سوپر چیف ، سوپر استراین B  ، اوربانا ، الیسا و ... دانست و افزود: عمده مصرف محصول تولیدی گوجه فرنگی بصورت مصرف تازه خوری یا مصرف کارخانه های رب سازی و یا بصورت تولید رب خانگی می باشد.

 رحیم زاده به مشکلات تولید محصول گوجه فرنگی در استان اشاره نموده و افزود: محدودیت منابع آبی جهت کاشت گوجه فرنگی بخصوص در شهرستانهای حوزه دریاچه ارومیه ، کمبود وجود بذر اصلاح شده گوجه فرنگی در سطح استان و بالا بودن قیمت بذر اصلاح شده گوجه فرنگی و عدم توان خرید توسط کشاورزان از جمله مشکلات این بخش می باشد.

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان به اقدامات انجام یافته در زمینه افزایش تولید گوجه فرنگی اشاره نمود و ادامه داد: استفاده از ارقام پرمحصول و بازار پسند از جمله ارقام متین و 8320 و استفاده از روشهای نوین آبیاری از جمله کاربرد نوار تیپ در آبیاری مزارع گوجه فرنگی جهت کاهش مصرف آب از جمله اقدامات انجام یافته توسط سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی  ر زمینه افزایش تولید گوجه فرنگی بوده است.

وی با بیان اینکه 140 هزار تن محصول تولید شده  گوجه فرنگی مربوط به فضای باز و مزارع بوده است ادامه داد: همچنین از 110 هکتار گلخانه گوجه فرنگی در استان که زیر نظر مدیریت باغبانی سازمان می باشد با تولید میانگین 300 تن در هکتار، حدود 33 هزار تن گوجه فرنگی تولید شده است که با تجمیع تولید مزارع می توان گفت در سالجاری 173 هزار تن محصول گوجه فرنگی در استان آذربایجان شرقی تولید شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید