Iranian Agriculture News Agency

فتحی تاکید کرد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی و رئیس کارگروه جهاد کشاورزی پدفند غیرعامل استان گفت: حفاظت از تامین امنیت غذایی جامعه در چارچوب پدافند غیرعامل جای می گیرد.

حفاظت از تامین امنیت غذایی جامعه در چارچوب پدافند غیرعامل

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی که به مناسبت هفته پدافند غیرعامل در برنامه زنده سحرلر شبکه سهند حضور یافته بود ضمن اشاره به مخاطرات زیستی تهدید کننده امنیت غذایی در بخش کشاورزی و راه های کاهش آسیب پذیری امنیت غذایی در قالب پدافند غیرعامل گفت: بخش کشاورزی به جهت ماهیت فعالیت و ریسک پذیر بودن آن بیشتر از سایر بخشها در معرض انواع تهدیدها اعم از تهدیدهای بیرونی (تحت عنوان بیوتروریسم) و تهدیدهای داخلی ناشی از سهل انگاریهای انسانی و عوامل غیر طبیعی قرار دارد در واقع در حوزه های زراعت، باغبانی، دام و طیور ذخیره سازی مواد غذایی مورد نیاز بشر و نحوه عرضه محصولات به بازار با کمترین فساد ممکن در معرض انواع تهدیدها می باشد که طبیعتاً نیاز به اقداماتی است تا میزان خسارت این مراحل را به حداقل ممکن کاهش دهد. در واقع حفاظت از تامین امنیت غذایی جامعه در چهارچوب پدافند غیر عامل جای می گیرد.

وی در ارتباط با موضوع پدافند غیر عامل افزود: در نگاهی عمومی در بخش کشاورزی می توان به یکسری ساختمانها و تاسیسات و بناهایی اشاره نمود که همانند سایر بخشها ملزم به رعایت الزامات پدافند غیرعامل می باشند از آن جمله تلاشهای صورت گرفته جهت نصب ژنراتورهای برق اضطراری برای پیشگیری از بروز خللی در فعالیتهای این بخش و استفاده از انرژیهای نوین را در چهارچوب الزامات پدافند غیرعامل ارزیابی نمود.

وی در دید تخصصی در حوزه زراعت به تامین بذر مورد نیاز کشت اشاره کرد که برای نمونه از خشکسالی سال زراعی1399 یاد کرد که نه تنها در مورد توانایی تولید محصول بلکه در مورد تولید بذر مورد نیاز کشت نیز نگرانیهایی ایجاد نمود افزود: اما پیش بینی ها و اقدامات صورت گرفته در این زمینه باعث شد که در سالجاری مشکلی از این بابت برای کشاورزان پیش نیاید در حوزه مبارزه با آفات و بیماریها نیز همین امر صادق می باشد و کانون بیماریها در طول سال مورد رصد قرار می گیرد تا در زمان مقتضی اقدامات لازم برای مبارزه صورت پذیرد وگرنه طغیان یک آفت می تواند کل محصول تولیدی استان را از بین ببرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: مجموعه عواملی که بخش کشاورزی با آن رو به روست با ایجاد آمادگی در کشاورزان از طریق برگزاری کلاسهای ترویجی و شبکه های پیش آگاهی و کلینیکهای گیاه پزشکی رصد آفات و بیماریها به سمت پیشگیری از انواع آفات و امراض در حرکت است که تمامی این اقدامات در قالب پدافند غیرعامل جای می گیرد.

 فتحی افزود: در مورد محصولات استراتژیک ضروری است مقادیری ذخیره استراتژیک وجود داشته باشد تا در صورت بروز خلل احتمالی در تولید و یا عرضه این محصولات، بتوان از محل این ذخایر به تامین محصولات اقدام نمود.

وی فعالیت شرکت پشتیبانی دام و شرکت بازرگانی خدمات دولتی در این ارتباط عنوان نمود و گفت: ذخیره گندم کافی در سیلوهای ذخیره و نیز ذخیره مواد پروتئینی همانند مرغ توسط شرکت پشتیبانی دام و عرضه آن در مواقع مورد نیاز در قالب الزامات پدافند غیرعامل است حتی مراحل نگهداری این محصولات برای پیشگیری از فساد و آلودگیهای احتمالی آنها نیز در قالب پدافند غیرعامل قابل ارزیابی است.

وی در ارتباط با لزوم حفظ ذخایر ژنتیکی در کشور و استان بیان داشت: برنامه های صیانت از جنگلهای ارسباران به عنوان ذخایر غنی گیاهی در حوزه منابع طبیعی یا ایجاد مراکز پرورش گاو بومی در استان علیرغم نداشتن صرفه اقتصادی در راستای حفاظت از ذخایر صورت می گیرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در حوزه زراعت با اشاره به موعد کشت پاییزه گفت: اقداماتی که در راستای کشاورزی حفاظتی در جهت استفاده بهینه از بارندگیهای اتفاق افتاده صورت می گیرد و در کل تلاش در جهت کاهش آسیب پذیری تامین امنیت غذایی در راستای الزامات پدافند غیرعامل جای می گیرد.

 فتحی در ارتباط با مدیریت آبهای سطحی، به احداث سدهای ذخیره سازی اشاره نموده و بیان کرد: 117 سد ذخیره سازی در استان موجود بوده و همچنان مطالعات لازم در جهت نیاز به احداث سدهای جدید صورت می گیرد اما باید پذیرفت که کشور ما به لحاظ منابع آبی کشوری خشک محسوب می گردد و این امر لزوم برنامه ریزی برای مصرف بهینه از منابع موجود را می طلبد. آبیاری تحت فشار و اصلاح الگوی کشت و تولید در محیط های گلخانه ای برای استفاده بهینه از آب و آزادسازی فضای باز جهت تولید محصولات استراتژیک و تولید چندبرابری محصولات گلخانه ای با استفاده از میزان ثابت آب نیز در چهارچوب الزامات پدافند غیرعامل قابل ارزیابی است.

وی ضمن تاکید بر اینکه تولید محصول سالم باید در مبدأ صورت گیرد، گفت: از طریق مدیریت مصرف نهاده های شیمیایی برای جلوگیری از کاهش عملکرد در واحد سطح و جلوگیری از آفات و امراض و در عین حال پیشگیری از بروز بقایای شیمیایی در محصولات تولیدی  با استفاده از شبکه های پیش آگاهی قابل اجراست که زمان مناسب، میزان لازم  استفاده از این نهاده را تعیین نموده و نگرانیهای فوق را برطرف می نماید.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه بیاییم یکبار برای همیشه مساله آبیاری مزارع سبزی و صیفی با آبهای فاضلاب را حل نماییم افزود: به این سوال پاسخ دهیم که کشاورزان در مسیر آبهای آلوده و فاضلاب قرار گرفته و به کشاورزی پرداخته اند یا کشاورزی در آن مناطق انجام می پذیرفته و کشاورز چاه آبیاری داشته کانال آب جاری و قنات داشته و توسعه صنعت و شهرها باعث گردیده آب فاضلاب به کانالها و قنواتی که سالیان سال توسط کشاورزان مورد استفاده در مزارع قرار می گرفتند ورود پیدا نماید ؛ کشاورز مظلوم در این خصوص تقصیر ندارد متولیان امر نبایستی اجازه دهند آبهای فاضلاب و آلوده به کانالهای کشاورزان ورود کرده و تلاش کنند از هم تفکیک شود.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید