Iranian Agriculture News Agency

از کارشناسان توصیه های هواشناسی کشاورزی استان آذربایجان شرقی تجلیل شد

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از خسارت 57 هزار و 486 میلیارد ریالی حوادثی همچون خشکسالی ، سیل و بارندگی، سرمازدگی، باد و طوفان و تگرگ در سال زراعی 1399 – 1400 به بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی خبر داد.

خسارت 57 هزار میلیارد ریالی به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، نادر نقیلی در نشست مجموعه عوامل تهیه گزارش توصیه های هواشناسی کشاورزی استان آذربایجان شرقی که  همزمان با هفته ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی و با حضور مهندس محمدباقر ارجمندی سرپرست اتاق خبر مرکز آذربایجان شرقی برگزار شده بود با بیان اینکه ایران کشوری حادثه خیز است و از 43 فقره بلایای طبیعی در جهان 32 نوع آن در ایران رخ می‌دهد گفت: این مساله موجب شده تا ایران به عنوان یکی از 10 کشور بلاخیز جهان به شمار رود.

وی با بیان اینکه مجموعه گسترده‌ای از تهدیدات شامل خشکسالی، سیل، آفات نباتی و دامی ، شیوع بیماری ‌های دام و طیور، ضایعات شیمیایی و دیگر بلایا سالیانه میلیاردها ریال به کشاورزان خسارت وارد می‌کند ادامه داد: زیربخش‌های مختلف کشاورزی شامل تولیدات زراعی و دامی، جنگلداری، شیلات و آبزی‌پروری با خطرات بسیاری به ویژه تغییرات اقلیمی و نوسانات بازار، آفت‌ها و بیماری‌ها، رویدادهای جوی شدید، و حتی تعداد فزاینده بحران‌ها و مناقشات طولانی، مواجه است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه خشکسالی یکی از مهمترین عوامل آسیب‌رسان می باشد افزود: 83 درصد از مجموع خسارت‌های اقتصادی ناشی از خشکسالی در بخش کشاورزی رخ داده است و باید گفت انواع تهدیدها خسارت فراوانی را به تولید غذا، امنیت غذایی و نیز معیشت مردم وارد می‌کنند.

وی با بیان اینکه باید کاهش خطرات و مدیریت بلایا تبدیل به بخش جدایی ناپذیری از کشاورزی مدرن شود افزود: در سالزراعی 1399 – 1400 بیش از 57 هزار و486 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی وارد شده است که از ناحیه سرمازدگی مبلغ 17035میلیاردریال، سیل و بارندگی یکهزار میلیاردریال، تگرگ به مبلغ 10400میلیاردریال، باد و طوفان مبلغ1870 میلیاردریال، خشکسالی 27099 میلیاردریال و سایر خسارات(آتش سوزی) نیز مبلغ 71 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی وارد شده است.

 نقیلی ضمن تشکر از همراهی صداوسیمای مرکز استان آذربایجان شرقی با بخش کشاورزی و انعکاس توانمندیها و مشکلات این بخش ، تهیه گزارش های هفتگی توصیه های هواشناسی کشاورزی توسط سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با مشارکت واحد اطلاعات و اخبار صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی - شبکه سهند و اداره کل هواشناسی را به نفع بهره برداران و کشاورزی آذربایجان‌شرقی دانست و افزود: اطلاعات هواشناسی و پیش بینی های جوی برای تولید محصولات کشاورزی بسیار حیاتی است.

وی با بیان اینکه اطلاعات جوی و ارائه توصیه های هواشناسی کشاورزی باعث آمادگی بیشتر کشاورزان برای مواجهه با مخاطرات گوناگون طبیعی همچون سیل، طوفان، خشکسالی، تگرگ و ... می شود ادامه داد: این اطلاعات باعث اخذ تصمیمات آگاهانه تر آنها در زمینه هایی مانند انتخاب ارقام مختلف بذور، تنظیم زمان کاشت، کشت گیاهان زودرس، کاربرد کود، ذخیره محصول، ذخیره آب، مبارزه با آفات و بیماریها، استفاده از سموم و ... شده است .

سرپرست اتاق خبر صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی پس از شبکه خبر پیشگام در تهیه و تولید توصیه های هواشناسی کشاورزی در کشور می باشد گفت: واحد خبر همواره در راستای حمایت از بخش کشاورزی و بهره برداران و کشاورزان و افزایش بهره وری تولیدات بخش کشاورزی تلاش نموده و آماده ایم در راستای آگاه سازی کشاورزان عزیز برنامه ها و گزارشهای مختلف تهیه و پخش نماییم.

 محمدباقر ارجمندی با بیان اینکه بخش کشاورزی از جمله بخش هایی است که هواشناسی در آن کاربرد گسترده ای دارد ادامه داد: هدف از ارائه توصیه های هواشناسی کشاورزی، تقویت میزان تولید کشاورزی و دامی در راستای تطبیق کلیه عملیات زراعی با شرایط جوی، در نتیجه استفاده از داده های اقلیمی به بهترین وجه می باشد.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی (تهک) نیز با اشاره به نقش توصیه های هواشناسی کشاورزی در کاهش اثرات بلایای طبیعی، خواستار توجه ویژه مسئولین صداوسیمای مرکز استان به مدت زمان پخش توصیه های هواشناسی شده و افزود: پیش بینی های وضعیت جوی نقش موثری را در تصمیم گیریهای اثربخش مسئولین در پیشگیری از بروز حوادث طبیعی ایفا می کند که این امر می تواند سبب کاهش خطرها و خسارت ها به ویژه در بخش کشاورزی شود.

 یونس اکبرزاده با بیان اینکه اطلاعات حاصله از بررسی های هواشناسی به صورت روزانه، ماهانه و فصلی به ارگان های مرتبط با کشاورزی ارسال می شود به اهمیت مبارزه به موقع با آفات و بیماریهای مختلف همچون زنگ زرد و خسارات وارده به اقتصاد بخش کشاورزی استان اشاره و بر لزوم پیش آگاهی و روشهای عملی مبارزه با این بیماریها تاکید نمود.

کفتنی است در پایان این جلسه با اهدای لوحی از طرف رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از کارشناسان توصیه های هواشناسی کشاورزی استان آذربایجان شرقی تجلیل شد .

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید