Iranian Agriculture News Agency

اقدمی:

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: حذف ارز 4200 تومانی نهاده های دامی در صورت عدم تمهیدات لازم برای تولید گنندگان و مصرف کنندگان مشکلات زیادی ایجاد می کند.

آذربایجان شرقی 4.5 میلیون راس دام سبک و سنگین دارد

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، محمدحسین اقدمی دربرنامه زنده رادیویی چرتکه به تعریف حوزه دام وطیور پرداخت وگفت:براساس تعاریف قانون نظام جامع دامپروری، دام شامل انواع چهارپایان وطیور شامل انواع طیورگوشتی وتخمگذار وپرندگان زینتی است که نهاده صرفاً به دام وطیوری که درتولید نقش داردتخصیص می یابد.

وی در ارتباط با وضعیت دام در استان گفت: در حال حاضر در آذربایجان شرقی حدود 4.5 میلیون راس دام سبک و سنگین وجود دارد که در بخش تولید شیر و گوشت فعالیت دارند که از این تعداد حدود 3.5 میلیون  شامل دام سبک گوسفند و بز بوده و مابقی دام سنگین گاو، گوساله و گاومیش می باشد.

 اقدمی به وضعیت طیور استان اشاره کرد و گفت: این حوزه شامل مرغ تخم گذار، مرغ گوشتی، مرغ مادر تخم گذار و گوشتی می شود که ظرفیت واحدهای پرورشی گوشتی استان حدوداً 10.5 میلیون قطعه در سال می باشد و واحدهای پرورشی حداقل چهار بار در سال امکان جوجه ریزی دارند و گوشت مرغ تولید می کنند و در بخش واحدهای تخمگذار با وجود 184واحد با تولید 8 میلیون 900 هزار قطعه در طول یک دوره یک و نیم ساله در حال فعالیت در بحث تولید تخم مرغ می باشند.

وی افزود: این آمار تنها مربوط به واحدهایی است که دارای مجوز هستند و زیر نظر سازمان جهادکشاورزی استان فعالیت می کنند. 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان در ارتباط با صادرات و واردات در این حوزه گفت: با توجه به اینکه نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی وارد می شود، مجوز برای صادرات طیور به کشورهای دیگر وجود ندارد اما در بخش دام سبک به دلیل وجود مازاد تولید در حوزه دام سبک مجوز صادرات وجود دارد.

وی افزود: استان آذربایجان شرقی در تولید تخم مرغ ظرفیت تولید بالایی دارد و همواره مازاد تولید به استانهای همجوار صادر می شود اما در بحث مرغ با توجه به اینکه میانگین میزان تولید روزانه 240 تن لاشه بوده و میزان مورد نیاز 320 تن لاشه است، از استانهای همجوار کسری مرغ مورد نیاز استان تامین میشود.

وی با بیان چگونگی تامین نهاده های دامی برای دامداران و کشاورزان در حوزه طیور گفت: بعد از ثبت اتوماتیک میزان جوجه ریزی در سامانه سماصط ، به ازای هر جوجه ثبت شده میزان مشخص نهاده های دامی از طریق بازارگاه وزارت جهادکشاورزی در اختیار تولیدکننده قرار می گیرد اما شاید کمی با تاخیر تامین شود اما در بخش دام، تامین نهاده ها به چند روش مختلف انجام می شود که برای واحدهای صنعتی شیری طبق دستورالعمل صرفاً باید به صورت نهاده خام باشد و برای واحدهای روستایی و سنتی در قالب کنسانتره نهاده توزیع می شود.

وی افزود: همچنین در صورت امکان با توجه به عدم کفایت کنستانتره ، برای واحدهای روستایی جو و ذرت نیز تخصیص داده می شود.

 اقدمی با بیان اینکه نهاده های دامی اختصاص یافته جوابگوی میزان موردنیاز دامداران وکشاورزان نیست افزود: برای جبران این نیاز از نهاده های جانشین مثل کنجاله کلزا و سبوس استفاده می شود.

وی تصریح کرد: برای اکثر واحدهای صنعتی مشکلی از بابت تامین نهاده وجود ندارد و استفاده از نهاده های جانشین برای واحدهای روستایی و سنتی است.

وی با بیان اینکه حذف ارز 4200 تومانی می تواند بسیاری از مشکلات تامین نهاده های دامی را حل کند، افزود: در این صورت قیمت محصولات افزایش خواهد یافت و مصرف کنندگان و قشر ضعیف با مشکل مواجه خواهند شد که برای این چالش دولت باید با تعیین یارانه و تسهیلات از قشر ضعیف، تولید کنندگان کوچک و مصرف کننده حمایت کند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه حدود 580 واحد گوشتی مجوزدار با ظرفیت تولید 3.5 میلیون جوجه ریزی در ماه فعالیت می کنند، گفت: خوشبختانه در سالجاری با برنامه ریزی و پیگیریهای انجام شده امکان احداث واحدهای گوشتی به وجود آماده و همچنین واحدها می توانند ظرفیت تولید خود را براساس قانون و دستورالعملها افزایش دهند.

وی با بیان اینکه در صورت افزایش سرمایه گذاری و به تبع آن افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی، نیاز استان به واردات در تامین مرغ کاهش چشمگیری خواهد داشت افزود: در حوزه دام هیچ محدودیت و مشکلی برای احداث و افزایش ظرفیت واحد تولیدی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه حفظ حریم و فاصله بین واحدهای تولیدی در حوزه طیور مقوله مهمی است گفت: در برخی شهرستانهای استان از جمله شبستر، تبریز، مراغه، بناب، آذرشهر و اسکو تراکم واحدهای تولیدی در برخی مناطق بالا است که می تواند منجر به ایجاد بیماریهای آنفلونزای مرغی و آلودگی محیطی شود که با تایید دامپزشکی امکان صدور مجوز و یا افزایش ظرفیت برای فعالیت این واحدها وجود دارد.

 اقدمی با پیش بینی میزان تولیدات دامی برای سالجاری گفت: با برنامه ریزیها و اقداماتی که در حال اجرا می باشد، تخمین زده می شود که تا آخر سال 603 هزار تن شیر، 55 هزار تن گوشت قرمز، 89 هزار تن گوشت مرغ و 97 هزار تن تخم مرغ تولید شود. که طبق آمار در 6 ماه اول سال 304 هزار تن شیر، 28 هزار تن گوشت قرمز، 35 هزار تن گوشت مرغ و 48 هزار تن تخم مرغ تولید شده است.

وی در ارتباط با اقدامات و ابزارهایی که می تواند باعث افزایش تولید و راندمان در واحدهای تولیدی باشد گفت: اتوماسیون، بهسازی و نوسازی جایگاه ها می تواند با استفاده از تجهیزات، ابزارها و ادوات جدید باعث افزایش عملکرد در واحد سطح و کیفیت شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با توسعه واحدهای تولیدی گفت: هر چه واحد تولیدی صنعتی تر شود، میزان هزینه های پنهان کاهش یافته و در نهایت میزان سود برای تولید کنندگان افزایش خواهد یافت.

وی به وضعیت بازار محصولات دامی اشاره کرد و گفت: بازار با تغییرات عرضه و تقاضا وارد نوسان می شود و هر چه محصول دارای کیفیت بالاتری باشد، تقاضا برای آن بیشتر شده و ارزش محصول بالاتر خواهد رفت بنابراین تولیدکنندگان باید برای کسب درآمد و افزایش سود به ارتقای کیفیت محصول توجه ویژه داشته باشند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید