Iranian Agriculture News Agency

برگزاری همایش طرح جهش تولید دیمزار‌ها در تبریز؛

همایش جهش تولید در دیمزارهای استان آذربایجان شرقی با حضور مسئولان جهاد کشاورزی استان ، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) استان و کارشناسان پهنه با هدف افزایش بهره‌وری در این اراضی در مجتمع شهید کسایی تبریز برگزار شد.

۵۰ درصد اراضی آذربایجان شرقی مشمول طرح جهش تولید در دیمزارها است

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی،  رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در این همایش گفت: با توجه به اینکه بیشترین سطح زیر کشت در استان ما یعنی بالای ۶۰ درصد اراضی زراعی مربوط به دیمزارها است و از طرفی نزولات جوی رو به کاهش است، طرح جهش تولید در دیم زار‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

 اکبر فتحی افزود: امسال ۲۰۰ هزار کشاورز و ۲۵۰ کارشناس در استان در طرح جهش تولید در دیمزار‌ها که با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اجرا می‌شود، همکاری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در این طرح از اصول علمی و فنی برای افزایش تولید استفاده می‌شود ادامه داد: این طرح در تامین امنیت غذایی بسیار موثر است.

 فتحی گفت: توجه به ژنتیک یعنی استفاده مناسب از بذر‌های معرفی شده و اصلاح شده که در عملکرد تاثیرگذار است، استفاده از ردیف کار، به زراعی و رعایت اصول فنی در تغذیه از جمله اصول علمی استفاده شده در طرح جهش تولید در دیمزار‌ها است.

وی با بیان اینکه با رعایت اصول علمی می‌توان شاهد افزایش تولید در دیمزارها بود، گفت: امسال حدود ۵۰ درصد اراضی زیر کشت استان مشمول طرح جهش تولید در دیمزار است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه سال گذشته طرح کاهش تولید در دیمزارها به همراه ۶ استان دیگر در آذربایجان شرقی به صورت الگو انجام شد، اظهار کرد: ارزیابی سال گذشته نشان داد در برخی مزارع که با اصول علمی و دقت و حوصله رعایت شده در هر هکتار ۱۵۰ کیلو نسبت به سایر مزارع افزایش تولید داشتیم.

وی با بیان اینکه کمبود بارندگی ما را مجبور به استفاده از طرح جهش تولید در دیمزارها می‌کند، افزود: در استان آذربایجان شرقی بالای ۶۰ درصد اراضی زراعی مختص کشت دیم است.

وی با بیان اینکه حتی اراضی آبی نیز به دلیل کمبود بارندگی ها حالت دیم می‌گیرند، گفت: در دنیا ۷۰ درصد کشت و کارها در اراضی دیم انجام می‌شود در صورتی که در کشور ما بالای ۶۰ درصد تولیدات از اراضی آبی حاصل می شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به اینکه در سایر کشورها عملکرد اراضی دیم بهتر از اراضی آبی ما است، خاطرنشان کرد: باید به همین منظور اصول علمی از قبیل مبارزه با آفات و علفهای هرز رعایت شود تا بتوانیم از دیمزارها محصول مناسبی برداشت کنیم .

وی اظهار کرد اگر در ۴۰۰ هزار هکتار اراضی دیم استان بتوانیم در هر هکتار ۱۰۰ کیلو افزایش تولید داشته باشیم میزان تولید استان ۴۰ هزار تن افزایش می یابد که علاوه بر اینکه در امنیت غذایی نقش موثری دارد این افزایش تولید باعث رونق معیشت کشاورزان نیز می‌شود.

 فتحی با بیان اینکه استفاده از بذرهای اصلاح شده و شناسایی شده نقش مهمی در افزایش تولید دیمزارها دارد، گفت: کارشناسان پهنه باید کشاورزان را ملزم به استفاده از بذرهای اصلاح شده کنند.

وی با اشاره به اینکه یافته های علمی نشان داده است که امروزه آیش در دیمزار نقشی ندارد بلکه باید تناوب کشت رعایت شود، گفت: امروز باید برای کشاورز ارقام کشت را تعیین کنیم .

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید