Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان شرقی از لحاظ تولید محصولات باغی در رتبه 5 کشور قرار دارد.

آذربایجان شرقی در تولید محصولات باغی در رتبه 5 کشور قرار دارد

محمدباقر بی پروا در حاشیه سومین جشنواره و شکرانه پایان برداشت محصول هلو در شندآباد شهرستان شبستر در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی به وضعیت باغات هلو استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سطح زیر کشت باغات هلو در استان 4 هزار هکتار بوده که امسال با تولید 50 هزار تن هلو در رتبه سیزدهم کشور قرار دارد.

وی افزود: حدود 40 درصد محصول هلوی تولید شده معادل 20 هزار تن بصورت فرآوری شده در واحدهای فرآوری استان و کشور مصرف می شود و حدود 60 درصد معادل 30 هزار تن نیز بصورت تازه خوری در استان و سایر استان ها مصرف می گردد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: به جهت بالا بودن کیفیت محصول هلوی تولیدی در استان، این محصول به کشور روسیه و کشورهای همجوار نیز صادر می شود.

وی با بیان اینکه سطح باغات استان حدود 4.18 درصد سطح کل باغات کشور را شامل می شود گفت: آذربایجان شرقی با بیش از 102 هزار هکتار باغات درختان مثمره جایگاه ششم کشور و از لحاظ تولید محصولات باغی در رتبه 5 کشور قرار دارد.

 بی پروا در این ارتباط به سطح زیر کشت دیگر محصولات باغی اشاره کرد و گفت: محصول سیب با سطح بارور 34 هزار 243 هکتار، محصول انگور با سطح بارور 17 هزار هکتار، محصول زردآلو با سطح بارور 8 هزار و 500 هکتار، محصول بادام با سطح بارور 10 هزار هکتار و محصول گردو با سطح بارور 11 هزار هکتار جزو محصولات عمده باغی استان می باشند.

وی در ارتباط با وضعیت باغات شهرستان شبستر گفت: از مجموع 4 هزار هکتار باغات هلو در استان بیش از 2 هزارو 200 هکتار، حدود 55 درصد در اختیار شهرستان شبستر قرار دارد و این شهرستان با تولید حدود 36 هزار تن هلو رتبه اول تولید را در سطح استان در اختیار داشته و از لحاظ مساحت زیر کشت بعد از شهرستان شبستر، شهرستان های مراغه، مرند و میانه رتبه های بعدی در استان را به خود اختصاص داده اند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه متوسط تولید هلو در سطح کشور 13 تن در هکتار می باشد، افزود: خوشبختانه استان آذربایجان شرقی با تولید 15 تن در هکتار از متوسط کشوری بالاتر است و در باغات شاخص شهرستان شبستر متوسط تولید هلو 45 تن در هکتار می باشد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید