Iranian Agriculture News Agency

جعفروند در گفتگو با ایانا خبر داد:

با اجرای طرح آبزی پروری قراردادی، تولید دربخش ماهیان سردآبی افزایش می یابد

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: آبزی پروری قراردادی در دستور کار شیلات آذربایجان شرقی قرار گرفته است.

آبزی پروری قراردادی در دستور کار شیلات آذربایجان شرقی قرار گرفت

 قاسم جعفروند در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی با بیان اینکه .پیش بینی می شود با اجرای طرح آبزی پروری قراردادی تولید آبزیان در استان افزایش یابد اظهار داشت: انعقاد این قراردادها میان مزارع داخلی پرورش ماهی قزل آلا و تشکل ها ، کارخانجات  و موسسات پسین و پیشین قبل و بعد از تولید و بازرگانان انجام خواهد شد که مبتنی بر شیوه تعامل طرفین است.

وی با بیان اینکه در آبزی پروری قراردادی، تکلیف فروش قبل از پرورش ماهی مشخص می شود، اذعان داشت: از مزیتهای آبزی پروری قراردادی این است که ماهی با کیفیت، کمیت، سایزبندی و نکات فنی مورد درخواست بازار، پرورش می یابد و در زمان تعیین شده محصول تولیدی را تامین می کند و پرورش دهنده هم از فروش حجم مشخصی از محصول خود با قیمت تثبیت شده و در یک دوره زمانی معین اطمینان پیدا می کند.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان گفت: این شیوه تولید و فروش به بعضی از مزارع پرورشی که ظرفیت خالی دارند و یا به دلایلی از جمله کمبود نقدینگی، غیر فعال هستند کمک می نماید  وارد عرصه تولید شوند.

وی که در حاشیه جلسه مجازی با حضور هیت مدیره و اعضای تعاونی  آبزی پروران جلفا با تبیین آبزی پروری قراردادی و شرایط و قوانین حاکم بر این نوع تولید و فروش سخن می گفت افزود: آبزی پروری قراردادی حلقه های  بین قبل از تولید و مصرف است و در واقع با ترویج آن بین حلقه های  تولید کننده ماهی، حمل، خرید، صنایع تبدیلی، عرضه بین تولیدکننده و مصرف کننده رابطه مشخصی شکل می گیرد و نقش واسطه کمتر می شود.

 جعفروند افزود: زمینه های همکاری بیشتر در حوزه آبزی پروری  حاشیه ارس  وجود دارد تا تولیدات بهره برداران منطقه به موقع به فروش برسد.

وی با اشاره به اینکه آبزی پروری قراردادی در کشورهای مختلفی در دنیا پیاده‌سازی شده و با توجه به فراگیری و گسترش آن، با موفقیت روبرو بوده است. افزود: توسعه این نوع ارتباطات قراردادی علاوه بر ایجاد امنیت شغلی برای بهره‌برداران خرد بخش آبزی پروری، امنیت و اطمینان کاری برای تعاونیهای فعال در این زنجیره به وجود می‌آورد و هم‌زمان باعث توسعه کل زنجیره ارزش می‌شود و با ایجاد یک سیستم فراگیر در کل زنجیره ارزش و ایجاد نهادهای تخصصی برای انتقال دانش فنی و استانداردها، افزایش تولید کمی و کیفی را در پی خواهد داشت .

 وی با بیان اینکه افزایش سود خریدار و آبزی پرور با توسعه آبزی پروری قراردادی و کاهش واسطه‌ها در زنجیره ارزش، سهم صنعت و بهره بردار از حاشیه سود افزایش می‌یابد ادامه داد: افزایش کیفیت محصولات یکی دیگر از منافع بکارگیری آبزی پروری قراردادی می باشد اگر تعداد عناصر زنجیره ارزش زیاد باشد، علاوه بر ایجاد نوسانات قیمت در بازار باعث عدم مطلوبیت دلخواه عرضه و تقاضا می‌گردد؛ اما با شکل‌گیری ارتباط مستقیم، این روند تسریع گشته و باعث افزایش کیفیت خواهد شد مثلاً رستوران ماهی خوب به ماهیان با اندازه بزرگ احتیاج دارد اگر ارتباط مستقیم مطمئن بین این رستوران و آبزی پرور نباشد، آبزی پرور برای یک خریدار احتمالی ماهیانی در سایر بزرگ تولید نخواهدکرد بلکه ماهیانی را پرورش می دهد که بازار عادی خواهان آن است اما اگر این ارتباط مطمئن از طریق آبزی پروری قراردادی شکل بگیرد، با تولید ماهی مورد نظر رستوران، هم برای آبزی پرور سود بیشتر و مطمئن‌تری حاصل می‌شود هم رستوران از محلی مطمئن، محصول با کیفیت دلخواه خود را تهیه می‌کند.

 جعفروند کاهش ریسک بازار و تولید را از دیگر ثمرات آبزی پروری قراردادی اعلام نمود و گفت: اگر قرارداد بین آبزی پرور و تعاونیها منعقد گردد، خریدار ملزم می‌شود تا محصول آبزی پرور را بخرد؛ در نتیجه ریسک بازار کاهش یافته و فرآیند تولید برای آبزی پرور پیش‌بینی‌پذیر می‌شود از این رو برنامه‌ریزی توسط تعاونیهای آبزی پروری با قطعیت بالاتری انجام شده و توسعه بخش آبزی پروری سرعت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: براساس طرح تقویت امنیت غذایی مجلس و ماده 9 این طرح دولت مجاز است با لحاظ اعتبارات لازم در بودجه سنواتی نسبت به حمایت از بهره برداران، خدمات قابل ارائه در قالب آبزی پروری  قراردادی همچون اعطای تسهیلات با سود چهاردرصد به تولید کنندگان طرف قرارداد توسط بانکها و صندوقهای حمایت از توسعه کشاورزی با ضمانت شرکتهای پشتیبان، حمایتهای بیمه‌ای توسط صندوق بیمه کشاورزی با اعمال حداقل سی درصد تخفیف در حق بیمه سهم کشاورز از طریق شرکتهای پشتیبان، بیمه تولیدکنندگان طرف قرارداد با شرکتهای پشتیبان توسط صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از طریق شرکتهای پشتیبان، اولویت‌دهی کشاورزان و شرکتهای پشتیبان محصولات تولیدی طرف  قرارداد در دریافت انواع حمایتهای دولتی در حوزه کشاورزی  را در دستور کار حود داشته باشد.

وی افزود: شرکتهای پشتیبان در جهت تامین مالی و تامین نهاده ها و ماشین آلات موردنیاز طرف قرارداد خود در برخورداری از مجوزهای واردات و صادرات و هرگونه معافیت و مشوق قانونی موجود در اولویت هستند.

 جعفروند در پایان گفت: در شرایط فعلی تحریم، پایداری تولید حائز اهمیت است و اجرای تولید  قراردادی راه حلی مناسب برای پایداری تولیدات به شمار می رود و پیش بینی می شود با اجرای طرح آبزی پروری قراردادی به خصوص در بخش ماهیان سردآبی،تولید افزایش یابد .

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید