Iranian Agriculture News Agency

فتحی تاکید کرد:

همایش کشت پاییزه وآغازسال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در تبریز برگزار شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی، کشاورزی تجاری است که با کشاورزی قراردادی می توان به این مهم دست یافت.

کشاورزی قراردادی در تنظیم بازار محصولات کشاورزی نقش بسزایی دارد

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در همایش کشت پاییزه و آغاز سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در محل مجتمع شهید کسایی تبریز با بیان اینکه در حال حاضر سیاست وزارت جهاد کشاورزی، کشاورزی تجاری است گفت: دکتر ساداتی نژاد وزیر محترم جهاد کشاورزی بر کشاورزی تجاری تاکید دارند و فرق بین کشاورزی تجاری با کشاورزی تولید محور در یک پارامتر مهم کشش بازار است چرا که در کشاورزی تولید محور، کشاورزان بدون توجه به کشش بازار در تلاش هستند میزان تولید را افزایش دهند.

وی افزود: فرق دیگر در ضریب عملکرد در واحد سطح است که در کشاورزی تجاری با توجه به فرمولهای مهندسی و بررسی هزینه ـ فایده اقدام به ارتقای کیفیت محصول و میزان تولید می کند و باید از مقام عالی وزارت به خاطر این استراتژی قدردانی کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به خشکسالی، طوفانها و بادهای پی در پی، سیل و دیگر اتفاقات غیرمنتظره و حوادث غیرمترقبه در سال گذشته گفت: تلاش کشاورزان، کارشناسان، مدیران و عنایت الهی باعث شد میزان تولید از محدوده مورد انتظار پایین نیامد و فراتر از انتظار تحقق یافت.

 وی افزود: دلیل این اتفاق دریافت و پیاده سازی اطلاعات فنی و تخصصی از کارشناسان توسط کشاورزان است و وجود هماهنگیهای داخل بخشی که بصورت نمایان در جشنواره شهید رجایی با کسب سه مقام برتر، که شامل بخش امور عشایر با مدیریت دکتر آل هاشم، دامپزشکی با مدیریت دکتر بهداد و سازمان جهاد کشاورزی استان به عنوان دستگاه برتر در ارائه خدمات برتر برگزیده شدند.

 فتحی با تاکید براهمیت نظر مراکزتحقیقاتی، مدیران اجرایی و تشکلها گفت: مدیران شهرستانها با هماهنگی و مشورت با مراکز علمی و فنی و تخصصی در مورد نحوه کشت و تولید محصولات ، کشاورزان را آموزش و راهنمایی کنند، چرا که تعدد نظرات و نسخه پیچی های متفاوت باعث سردرگمی کشاورزان و پراکندگی در تولید خواهد شد.

وی با اشاره به همین استراتژی و امکان تعیین قیمت برخی محصولات استراتژیک گفت: یکی از ویژگی های رویکرد کشاورزی تجاری تعیین قیمت محصول در مرحله قبل تولید محصول است که برای گندم و کلزا در سال زراعی جدید به ترتیب 7500 و 15000 تومان اعلام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه کشاورزی قراردادی در قالب کشاورزی تجاری می تواند رونق بیشتری داشته باشد و به نوعی دارای مشخصه های کشاورزی تجاری است، افزود: در سال 1399 حدود 90 درصد تولید کلزا در استان در قالب کشاورزی قراردادی تولید شده است و یکی از سرمایه گذاران با عقد قرارداد با حدود 180 مرغدار و تامین جوجه و نهاده های دامی بعد از 45 الی 50 روز مرغ گوشتی تولید شده را دریافت و به فروش می رساند.

وی افزود: برای تحقق کشاورزی تجاری که تاکید وزیر محترم جهاد کشاورزی بر آن است، باید به سمت کشاورزی قراردادی رفت و سازوکار آن را پیاده سازی کرد.

 فتحی با اشاره به تعیین قیمت در زمان ثبت قرارداد در کشاورزی قراردادی گفت: در حال حاضر و به صورت سنتی در شهرستانها محصولات باغی به صورت فروش محصول بر روی درخت اجرا می شود که باید با برنامه ریزی و تبیین استانداردهای کشاورزی قراردادی به این شیوه نظم و نظام بخشید.

 وی افزود: با توجه به نوسان و تغییرات قیمت محصولات باید قیمت روز محصولات لحاظ شود تا طرفین قرارداد متضرر نشوند که در این صورت تنظیم بازار نیز به صورت خودکار و با نظارت مناسب تحقق خواهد یافت.

وی با تاکید بر اجرای برش پهنه ای در کشت پاییزه و پایش پهنه ای گفت: کارشناسان پهنه به صورت تخصصی بر روی زمین کشاورزی و نه بر روی کاغذ باید بر اجرای دقیق و علمی برش پهنه ای اقدام کنند و مدیران مراکز شهرستانها باید در اجرای این امر به صورت دقیق ورود کنند و بر نحوه اجرای درست آن نظارت کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه اتاق بازرگانی در صادرات محصولات کشاورزی نقش بسزایی دارد گفت: کشاورز تولید کننده محصول است و از بازار اطلاعات چندانی ندارد اما اتاق بازرگانی می تواند با تعیین استانداردها برای محصول تولیدی جهت صادرات و ایجاد ارتباط بین تولید کننده و صادر کننده به تولید و صادرات محصولات کشاورزی با استانداردهای کشورهای مختلف اقدام کند.

 فتحی در ارتباط با استفاده از ظرفیت مراکز خدماتی غیردولتی و شرکتهای تحت نظارت سازمان نظام مهندسی کشاورزی  و نظام صنفی استان برای تقویت کشاورزی تجاری و قراردادی گفت: مدیران شهرستانها باید با همکاری و ایجاد ارتباط نزدیک با این مراکز اقدام به توسعه کشاورزی قراردادی کنند.

وی افزود: تامین بذر مناسب، کود، پشتیبانی و ماشین آلات و در مبارزه با آفات از طریق این مراکز می توان در راستای توسعه کشاورزی قراردادی گام برداشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به برخی پیش بینی ها در رابطه با کاهش بارندگی در پاییز گفت: برای شروع کشت پاییزه باید جلسه ای تخصصی با سازمان هواشناسی برگزار گردد تا میزان بارندگی برای کشت پاییزه دیم مشخص شود و بر اساس آن زمان شروع کشت تعیین گردد.

وی افزود: در صورت عدم بارندگی، بخش دیم خسارت های زیادی متحمل خواهد شد.

وی با تاکید بر تکمیل اطلاعات پهنه برای هر کارشناس گفت: مدیران مراکز شهرستان ها باید با بررسی دقیق تک تک پهنه های کارشناسان باید به تکمیل اطلاعات و بروزرسانی آمارها در زمان برش و پایش پهنه ای با همکاری کشاورز و کارشناس پهنه اقدام کنند.

 فتحی با بیان اینکه ملزومات کودی از جمله ازت، فسفات و پتاس هر کدام تاثیر مثبتی در میزان تولید دارد گفت: باید کشاورزان با راهنمایی ها و توصیه مدیران نسبت به استفاده از همه کودها متقاعد شوند و با نسبتی مشخص و تعیین شده از همه آنها استفاده کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با تاکید بر حمایت از کشاورزان و فعالان این بخش در راستای رسالت وزارت جهادکشاورزی در کشاورزی تجاری گفت: باید از ابتدای کشت تا انتهای برداشت محصول از جنبه های مختلف همچون، ارائه تسهیلات بانکی، ماشین آلات، بذر، کود، مبارزه با علفهای هرز و آفات و نظارت بر نحوه اجرای امور کنار کشاورزان باشیم تا بتوانیم به هدف برنامه ریزی شده رسیده و سیاست وزارت جهاد کشاورزی را محقق کنیم.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید