Iranian Agriculture News Agency

فتحی در گفتگو با ایانا خبر داد:

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: از امروز دوم مردادماه تمامی اختیارات حوزه بازرگانی محصولات کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی همانند گذشته به وزارت جهاد کشاورزی بازگردانده شد.

بازگشت اختیارات بازرگانی محصولات کشاورزی به جهاد کشاورزی از امروز

اکبر فتحی در حاشیه جلسه تنظیم بازار مرغ  در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی در خصوص بازگردانی اختیارات بازرگانی به وزارت جهاد کشاورزی در پی پایان مهلت اجرای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مبنی بر لغو قانون انتزاع، گفت: از امروز دوم مردادماه تمامی اختیارات حوزه بازرگانی محصولات کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی همانند گذشته به وزارت جهاد کشاورزی بازگردانده می‌شود.

وی با بیان اینکه وظایفی که در ماده یک و بند ( الف) قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی آمده است از امروز شنبه به جهاد کشاورزی برمی‌گردد گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در سال ١٣٩٨ اختیارات حوزه بازرگانی بخش کشاورزی شامل واردات، صادرات و قیمت گذاری محصولات کشاورزی به مدت 2 سال در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت و مهلت این مصوبه در 22 تیرماه سال جاری به پایان رسید.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به ماده یک قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی گفت: براساس ماده یک این قانون، کلیه اختیارات، وظایف و امور مربوط به سیاست گذاری، برنامه ریزی، نظارت و انجام اقدامات لازم در تجارت اعم از صادرات، واردات و تنظیم بازار داخلی محصولات و کالاهای اساسی زراعی، باغی و گیاهان دارویی شامل گندم، برنج، جو، ذرت، پنبه وش، روغن و دانه های روغنی، چای، سیب زمینی، پیاز، حبوبات، سیب، پرتقال، خرما، کشمش، قند، شکر و کنجاله و همچنین محصولات دامی، طیور و آبزیان شامل شیر و فرآورده های لبنی، گوشت سفید، گوشت قرمز، تخم مرغ و نیز پیله ابریشم.از وزارت صنعت، معدن و تجارت منتزع و به وزارت جهاد کشاورزی واگذار می شود.

وی با بیان اینکه روند انتقال وظایف مربوط به قانون تمرکز وظایف جهادکشاورزی از 22 تیرماه شروع شده و از  2 مرداد تمامی موارد در اختیار وزارت جهادکشاورزی خواهد بود افزود: این روند می تواند به فرایند تنظیم بازار کمک شایانی نماید.

فتحی ضمن اشاره به عدم همخوانی موجودی نهاده های دامی با نیازهای استان و تشدید این امر با وقوع خشکسالی، بر تسریع صدور حواله ها تاکید نمود و گفت: در شورای برنامه ریزی هفته گذشته مصوبه ای در جهت مکلف نمودن کلیه بانکهای عامل به ارائه تسهیلات به صنعت دامپروری به تصویب رسیده است.

وی از تخصیص 150 میلیارد تومان تسهیلات در ارتباط با خشکسالی خبر داد که عمدتاً شامل خرید نهاده برای بخش های دام و طیور خواهد شد ادامه داد: در این ارتباط ورود صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی راهکاری عملی در جهت حل مشکلات موجود در این زمینه می باشد.

وی در خصوص تنظیم بازار مرغ و لزوم ورود همه جانبه اتحادیه تاکید نمود و گفت: در مورد شائبه موجود در مورد تسهیلات دریافتی واحدهای تولیدی باید اصل بر برائت گذاشته شود.

 فتحی با تاکید بر الزامات عملی نمودن تعیین قیمت به صورتی که هم رضایت تولید کننده و هم مصرف کننده را جلب نماید گفت: واریز وجه به حساب اتحادیه ، صدور مجوز حمل بار از دامپزشکی تنها برای مرغداریهای اعلام شده از سوی اتحادیه( در واقع زین پس تنها یک مرغداری تحت عنوان اتحادیه در سطح استان وجود خواهد داشت) و همراهی سازمان با اتحادیه در جهت پیشبرد این طرح از الزامات این امر می باشد.

وی با تاکید بر اینکه عملی ساختن این امور نیاز به هماهنگی میان واحدهای داخلی سازمان دارد گفت: در صورت دستیابی به هماهنگی دیگر نیازی به پلیس امنیت نخواهد بود.

وی زمان کنونی را نیز با توجه به فراوانی نسبی تولید جهت پیشبرد طرح مناسب ارزیابی نمود و اعلام کرد: در صورتی که مرغداری از تحویل تولید به اتحادیه خودداری نماید و در بازار نیاز ضروری وجود داشته باشد، این امر خارج از حوصله اتحادیه بوده و ورود خود سازمان جهادکشاورزی را به موضوع ضروری خواهد نمود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در خاتمه بر راه اندازی سامانه ای برای وارد نمودن آمار کشتار روزانه مرغ و رهگیری آن تاکید نمود.

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید