Iranian Agriculture News Agency

فتحی در گفتگو با ایانا خبر داد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تولید و مصرف مرغ در استان در وضعیت سر به سر قرار دارد.

مشکلی در تامین نهاده مرغداری‌های استان آذربایجان شرقی نداریم

اکبر فتحی در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی با بیان این‌که صادرات مرغ به دلیل تعرفه بالا از استان انجام نمی‌گیرد گفت: روزانه حدود ۲۷۰ الی ۳۰۰ تن مرغ در استان کشتار می‌شود که همین میزان کشتار را می‌توان در بازار مشاهده کرد که چگونه بازار از مرغ اشباع شده و کمبودی از این نظر نداریم.

وی با بیان این‌که جوجه ریزی واحدهای مرغداری استان در وضعیت مطلوبی قرار دارد افزود: در خردادماه حدود چهار میلیون قطعه جوجه ریزی در استان انجام گرفت که اکنون نیز مرغهای همین دوره جوجه ریزی دربازار قابل مشاهده است.

وی با بیان این‌که مشکلی در تامین نهاده مرغداری‌های استان نداریم، ادامه داد: وضعیت واردات و تامین نهاده‌های مرغداری‌ها طی دو هفته گذشته مطلوب شده و نهاده به دست مرغداران رسیده است. در این راستا فقط مشکل حمل بار در بنادر وجود داشت که با همکاری دستگاه‌های امنیتی استان، اداره کل راهداری و شرکت طرف قرارداد در طی حدود دو هفته گذشته مشکلی در حمل آن وجود ندارد.

 فتحی در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: قیمت مصوب خرید هر کیلوگرم مرغ در درب مرغداری براساس اعلام ستاد تنظیم بازار کشور مبلغ ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان است اما اکنون به دلیل نوسانات قیمتی در حمل بار، افزایش قیمت مصوب نهاده‌ها از سوی ستاد تنظیم بازار و ... در حدود ۱۹ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی در خصوص وضعیت قیمت مرغ در استان، گفت: تا روز شنبه شاهد افزایش قیمت فروش مرغ در بازار بودیم و حتی براساس شنیده‌ها قیمت فروش آن به حدود ۳۳ هزار تومان هم رسید ولی طی دو روز گذشته (از روز شنبه) قیمت‌ها کاهش یافته و تقریبا در حال رسیدن به جایگاه اصلی خود است و اکنون نیز به حدود ۲۷ هزار تومان رسیده است.

وی با بیان این‌که باید بین قیمت مرغ زنده و بازاری ۸۰۰۰ تومان تفاوت وجود داشته باشد، تصریح کرد: اگر این تعادل حفظ نشود بازار به هم خواهد ریخت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزود: فروش مرغ‌های قطعه بندی بسته بندی شده و بهداشتی در کارگاه های بسته بندی مجاز و رایج بوده وبراساس خواست مشتری فروخته می‌شود براساس قوانین نیزحدود ۱۵ درصد مرغ کشتارشده می‌تواند قطعه بندی وفروخته شود اما فروش گوشت مرغ غیربسته بندی شده وقطعه بندی مرغ در فروشگاه‌ها ممنوع است.

وی در خصوص وضعیت تولید و قیمت مرغ استان در روزهای آتی، گفت: با توجه به این‌که وضعیت بازار تهران بر بازار سایر استان‌ها تاثیر می‌گذارد، بنابراین پیش بینی وضعیت بازار استان در روزهای آتی چندان قطعی نیست اما می‌توان گفت که براساس وضعیت جوجه ریزی و تامین نهاده‌ها، حداقل تا یک ماه آینده مشکل خاصی در این حوزه نخواهیم داشت.

وی در خصوص ممنوعیت خروج مرغ از استان، اظهار کرد: بر اساس شیوه نامه‌ها، خروج مرغ از استان‌ها ممنوع نیست، ولی به دلیل طولانی بودن بروکراسی‌های اداری از جمله لزوم اخذ مجوز حمل و تخلیه برای مرغداران و مجوز تایید از سوی مقصد بار، معمولاً از طرف تولیدکنندگان رغبتی برای خروج مرغ از کشتارگاه و استان وجود ندارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید