Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی به مردم توصیه کرد در هنگام خرید مرغ از مرغهای سایز خریداری نمایند.

 توصیه مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی نسبت به مصرف مرغ سایز

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی،  امیرحسین بهداد در گفتگو با خبرنگاران  با اعلام این مطلب که به اشتباه در فرهنگ مصرف مردم کشور ما معمولاً مرغ های درشت ارجحیت دارند افزود: منظور از مرغ سایز، مرغ هایی هستند که وزن کمتر از 2 کیلوگرم داشته باشند، برای تولید مرغ های با سایز درشت  طول دوره پرورشی مرغ طولانی شده و میزان آنتی بیوتیک مصرفی نیز افزایش یابد لذا مرغ هایی با دامنه وزنی حدود 1.6 تا ۲ کیلوگرم در بهترین شرایط سلامت هستند.

وی در ادامه افزود: مرغ هایی که طولانی تر از این مدت پرورش می یابند و درشت تر می شوند احتمال وجود مقادیر بیشتر باقی مانده آنتی بیوتیک در گوشت آنها زیاد است.

مدیرکل دامپزشکی استان همچنین اظهار داشت: مصرف مرغ سایز در مقایسه با مرغ هایی با وزن بیشتر به دلیل مقدار چربی کمتر و کاهش سن کشتار موجب تردی و افزایش کیفیت گوشت ران و سینه می شوند، همچنین با توجه به اینکه آنتی بیوتیک ها بیشتر در بافت چربی ذخیره می شوند و کاهش سن کشتار موجب کاهش حجم چربی ذخیره شده در بافتها می گردد، این امر می تواند در ماندگاری کمتر آنتی بیوتیک ها موثر باشد مرغ های کم وزن دارای چربی کمتر و در نتیجه مقدار آنتی بیوتیک کمتری خواهند بود.

وی همچنین افزود: چربی موجود در مرغ درشت موجب افزایش دریافت چربی و در نتیجه اضافه وزن، چاقی، اختلال چربی خون و ... می شود و در کل می توان گفت کاهش چربی درونی لاشه و قسمتهای دورریز مرغ، طعم لذیذ و خوشپخت بودن، سلامت بیشتر مرغ و در نهایت صرفه اقتصادی بیشتر از جمله مزایای این طرح برای خانواده ها است، لذا توصیه می شود که در هنگام خرید مرغ از مرغ های کوچک با وزن کمتر از 2 کیلوگرم یا به اصطلاح مرغ سایز استفاده کنیم.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید