Iranian Agriculture News Agency

مومنی پیش بینی کرد:

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان از پیش بینی تولید بیش از 600 هزار تن محصولا کشاورزی مازاد مصرف استان آذربایجان شرقی در سالجاری خبر داد.

تولید بیش از 600 هزار تن محصولات کشاورزی مازاد مصرف استان آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اذربایجان شرقی، صالح مؤمنی در اتاق بازرگانی ، صنایع ومعادن تبریز ضمن اظهار این مطلب افزود:  استان آذربایجان شرقی در تولید اکثر محصولات دارای مزیت نسبی آشکار بوده و بایستی  زمینه سازیهای لازم جهت رشد صادرات بخش کشاورزی  نیز فراهم گردد.

وی با بیان اینکه کارشناسان معتقدند صادرات غیرنفتی پروسه است نه پروژه ادامه داد: بنابراین توجه به این نکته که زیرساختهای اقتصادی نظیر وجود بسترهای مناسب برای حمل و نقل ایمن، وجود دانش صادراتی و بازرگانی بین المللی، برقراری قوانین لازم و ثبات مقررات صادراتی، وجود حمایتهای دولتی از شرکت های تولیدکننده و صادرکننده، پرداخت یارانه برای هزینه های نمایشگاهی و بازاریابی و... چقدر مهیای صادرات است از ضروریات می باشد .

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه اینکه در حال حاضر اکثر کشورهای جهان ارتقاء رقابت پذیری و تلاش در جهت رشد صادرات با ارزش افزوده بالا دارند وکارشناسان این حوضه براین اعتقاد هستند صادرات محصولات کشاورزی که فراوری نشده است کاملا غیراقتصادی بوده و خام فروشی محسوب می گردد گفت: اگر در نمودار ترسیمی که دارای مولفه های میزان ارزش و وزن آنها باشد مشاهده خواهیم کرد که تقریباً نسبت وزنی و قیمتی که در بازارهای جهانی عرضه می شوند کالای مورد نظر به لحاظ وزنی ارزان قیمت فروخته شده است و اگر مقایسه ای داشته باشیم با حالت فرآوری محصول با فرم خام می توان پی به این مهم برد که ارزش افزوده مناسبی بدست می آید این در حالی است که مثلاً رب گوجه فرنگی نیز هم ارزش افزوده سس گوجه فرنگی را ندارد.

 مؤمنی با اشاره به اینکه می توان تاکید بر این امر داشت که  هر چه سعی  در صادرات فراورده های نهایی محصولات داشته باشیم ارزش افزوده بیشتری نصیب کشور می نماید گفت: بنابراین به دلیل قرار گرفتن کشور در اقلیم نیمه خشک و مشکل محدودیت منابع آبی باید از صادرات محصولات خام جلوگیری بعمل آید و از صادرات محصولاتی که به ازای تولید یک کیلوگرم آن مقدار زیادی آب مصرف می شود جلوگیری شود.

 وی با اعلام اینکه طبق پیش بینی های بعمل آمده در استان آذربایجان شرقی برای سالجاری در مورد اقلامی مانند انگور بیش از150هزارتن، سیب درختی درجه1و2 معادل300هزار تن، سیب زمینی 150هزار تن، گوجه فرنگی 21هزار تن و عسل 10هزار تن و ... مازاد برنیاز استان تولید خواهد شد گفت: ان شاالله با هماهنگی سایر دستگاه های ذیربط شاهد افزایش روزافزون صادرات و بهبود تراز تجاری بخش کشاورزی باشیم.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید