Iranian Agriculture News Agency

مدیر حفظ نباتات استان:

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی بر اهمیت مبارزه با آفات گندم به عنوان یک محصول استراتژیک تاکید کرد.

هجوم ملخ ها به اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی تحت کنترل است

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، محمود کیا  مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در گفتگوی زنده با برنامه تلویزیونی سحرلر ـ چای نبات شبکه سهند در رابطه با مبارزه به موفع با آفات گندم گفت: مبارزه با مهمترین آفت گندم به عنوان محصول استراتژیکی که قوت غالب مردم را تشکیل می دهد از اهمیت فراوانی برخوردار است.

وی با بیان اینکه از میان عوامل متعدد خسارت زای گندم، آفت سن مهمترین آفت گندم به شمار می رود که هم به لحاظ کمی باعث پایین آمدن تناژ تولیدی شده و هم به لحاظ کیفی،  با کاهش پروتئین گندم که بعنوان گلوتن از آن یاد می شود، کیفیت محصول تولیدی را کاهش می دهد که در نهایت به بدمزه شدن و از دست رفتن کیفیت نانوایی آن منجر می گردد اظهار داشت: آفت سن گندم از حدود فروردین ماه شروع به ریزش کرده و از مراتع به مزارع منتقل می گردد و بهترین راه برای مبارزه با آن مقابله در مرحله مادری می باشد تا در همان مراحل اولیه از بین برده شود. اما در برخی مواقع به دلیل عوامل جوی یا دیگر محدودیت ها سن مادر کنترل نشده و به مرحله پوره گی می رسد که در این مرحله پس از رصد مزارع با راهنمایی کارشناسان جهادکشاورزی تور زنی صورت می گیرد و در مزارعی که آماده سمپاشی می باشند با توجه به دستورالعمل ها و نرم هایی که وجود دارد مبارزه صورت می گیرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: در صورتی که مبارزه در این مراحل صورت نگیرد، آفت سن پس از تغذیه طولانی به اماکن تابستان گذران و سپس مجدداً به اماکن زمستان گذران منتقل شده و در مقادیر بالایی تا سال آینده ماندگار می گردد. بنابراین تاکید بر این است که جهت پیشگیری از متضرر شدن کشاورزان در مراکز خرید این آفت مورد پایش قرار گیرد و در صورت وجود ، قیمت آن افت زیادی خواهد داشت و یا کلاً از خرید این محصول خودداری می گردد.

وی ادامه داد: بنابراین از همان موقع باید مبارزه شروع گردد و خوشبختانه با توجه به اینکه میزان سم مورد نیاز در هر هکتار حدود 300 سی سی بوده و جزو ارزانترین سموم موجود در بازار می باشد، هزینه تمام شده هر هکتار60 هزار تومان محاسبه شده و با لحاظ نمودن هزینه های سمپاشی حدود 100 هزار تومان خواهد بود که به نسبت افزایش قیمت گندم این هزینه تولید بخش اندکی از قیمت گندم را  شامل می شود.

 کیا در مورد حمله ملخ به تعدادی از استانهای همجوار اظهار داشت: این آفت هر ساله در مراتع دشت مغان و در حدود 12 شهرستان دیگر استان وجود دارد ملخهای موجود در مراتع دشت مغان از نوع ملخهای شاخک کوتاه می باشد که پتانسیل ورود به فاز مهاجرتی و جا به جایی را  دارند این جابه جایی ها می تواند هم از مراتع به مزارع کشاورزان و هم به کشورهای همجوار صورت گیرد و د صورت بروز این اتفاق انعکاسات بین المللی داشته و پاسخگویی در این موارد دشوارتر خواهد بود. خوشبختانه همانند هرسال اکیپ سمپاشی استان مناطق همجوار اردبیل و آذربایجان شرقی را کنترل نموده و همچنان مورد رصد و پایش قرار می دهند.

 

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید