Iranian Agriculture News Agency

فتحی تاکید کرد:

گندم قوت غالب جامعه و محصول استراتژیک می باشد و باید هر سال تولید شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: باید راه کارهایی برای مقابله با خشکسالی ارائه شود و با استفاده از روش‌‌های تخصصی و کارشناسی شده از کاهش تولید گندم جلوگیری کرد.

لزوم رصد و پایش مزارع گندم استان آذربایجان شرقی از لحاظ آفات و بیماری‌ها

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی،  اکبر فتحی در جلسه کمیته مبارزه با سن گندم با بیان اینکه جلسات در هیئت دولت از جنبه اقتصادی بررسی می شود گفت: بایستی بخش تخصصی به صورت همه جانبه و کارشناسی با برنامه ریزی و دقت عمل بالا تلاش کند تا میزان خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزی مورد تاکید وزارت جهاد کشاورزی تحقق یابد و بخش کشاورزی توانایی خود در تولید گندم را نشان دهد.

وی به خشکسالی و بارش بسیار کم باران در سالجاری اشاره کرد و افزود: باید راه کارهایی برای مقابله با خشکسالی ارائه شود و با استفاده از روشهای تخصصی و کارشناسی شده از کاهش تولید گندم جلوگیری کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به اهمیت گندم در کشور تاکید کرد و گفت: گندم به دو دلیل عمده اهمیت فروانی دارد اول به خاطر اینکه قوت غالب جامعه بوده و مردم نمی توانند بدون نان زندگی کنند و دوم به خاطر اینکه کشاورزان تولید کننده گندم باید از این طریق درآمد داشته باشند و تولید آن به صرفه باشد تا در سالهای دیگر هم کشاورز به تولید گندم اشتیاق داشته باشد.

وی به اهمیت عملکرد نظام ترویج کشاورزی تاکید کرد و افزود: باید نظام ترویج با آموزش های درست و علمی کشاورزان را به تولید گندم مجاب کنند و کشاورزان ارزش تولید آن را درک کنند.کشاورزان باید آموزش های لازم برای مبارزه با انواع آفت ها مثل سن گندم را یاد گرفته و بدانند اگر امسال مبارزه خوبی با سن گندم نکنند، مسلماً در سال های بعد با مشکلات دو چندان مواجه شده و عملکرد پایین تری خواهند داشت.

فتحی با تاکید بر اینکه کشاورزی امروز به دلیل مسائل اقتصادی و سیاسی مهمترین بخش مورد توجه کشور است، گفت: باید با توجه به پتانسیل های موجود در بخش های کشاورزی میزان تولید را افزایش داده و نیازهای جامعه را تامین کرد.

وی در ارتباط با وجود سن گندم در مزارع و لزوم رصد و پایش مزارع گندم استان آذربایجان شرقی از لحاظ آفات و بیماری‌ها گفت: باید کارشناسان پهنه با بررسی زمین های کشاورزی، میزان سن گندم موجود را تخمین زده و برای مبارزه با آن میزان سموم  و امکانات مورد نیاز را با هماهنگی مدیریت ها به سازمان اعلام کنند تا در اولین فرصت اقدامات جهت مبارزه شروع شود.

وی به تعدد دستگاه های سمپاشی در سطح استان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این دستگاه ها در سطح استان پراکنده شده و در صورت نیاز با برنامه ریزی می توان بین شهرستان ها انتقال داد و در مزارع کشاورزی استفاده کرد و همچنین با در اختیار قرار دادن این دستگاه ها به مراکز خدمات غیردولتی این فرآیند را تسریع داد.

وی به توسعه کشاورزی با استفاده از روش های جدید اشاره کرد و گفت: کشاورزی سنتی کارایی چندانی در دنیای فناوری و مکانیزه امروز ندارد و باید نگرش مدیران و کارشناسان علمی ، نوآورانه و به روز باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تاکید کرد: مراکزی که درخواست تجهیز مکانیزاسیون از محل تامین اعتبارات مکانیزاسیون داشته باشند در اولویت بوده و درخواستشان سریعاً بررسی خواهد شد.

وی به مدیریت و هماهنگی برای استفاده از زمینهای رها شده اشاره کرد و گفت: زمین های کشاورزی زیادی در سطح استان به صورت رها شده وجود دارد که باید جهت کشت محصولات مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان در ارتباط با وضعیت آفت سن گندم گفت: این آفت امسال با توجه به زمستان ملایم و عدم بارش باران در دو ماه اخیر زودتر شروع به جفت گیری و تخم ریزی کرده و باید در زمان کمتر مبارزه با این آفت شروع شود.

 محمود کیا افزود: در سال گذشته سن زدگی در چند شهرستان گزارش شده بود که امسال نیز همین اتفاق افتاده و باید سریعاً شروع به سمپاشی شود.

وی به استفاده کشاورزان از ادوات سمپاشی اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه دستگاه های سمپاشی در سطح استان به صورت پراکنده وجود دارد، اما این تعداد برای مبارزه با عوامل خسارت زای گندم و دیگر محصولات کشاورزی کافی نیست و باید افزایش یابد.

 کیا به کمبود نظارت و وجود مشغله کاری زیاد همکاران شهرستانی در حوزه های دیگر کشاورزی و عدم توجه به حوزه حفظ نباتات اشاره کرد و گفت: باید زمان و امکانات از جمله خودرو در اختیار این کارشناسان قرار داده شود تا بتوانند به موقع بر سر زمین های کشاورزی حاضر شوند و وضعیت زمین های کشاورزی از بابت آفات و بیماریها را بررسی کنند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید