Iranian Agriculture News Agency

رخ افروز خبر داد:

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی شهرستان تبریز، گفت: بیش از ۴۵ درصد سطح زیرکشت کلزا در استان، مربوط به شهرستان تبریز است.

کشت بیش از ۴۵ درصد کلزای استان در تبریز

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، علی رخ افروز در گفت‌وگو با رادیو اینترنتی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان تبریز، به جایگاه بخش کشاورزی در شهرستان تبریز اشاره کرد و افزود: شاید چنین تصور شود که شهرستان تبریز، منطقه‌ای صرفا صنعتی است و بخش کشاورزی قابل توجهی ندارد، اما بررسی‌های میدانی و کارشناسی، نشان می‌دهد که این شهرستان، پتانسیل‌های ویژه‌ای در بخش کشاورزی دارد.

وی با اشاره به پتانسیل‌های ویژه شهرستان  تبریز در حوزه زراعت، دامداری و مرغداری، اظهار کرد: دشت تبریز ظرفیت‌های بسیاری داشته و اگر محصولات زراعی به صورت اصولی در آن کشت شود، در مورد اکثر محصولات، امکان کشت دوم نیز وجود دارد.

رخ افروز  با بیان اینکه شهرستان تبریز از نظر تولیدات زراعی، به ویژه در کشت غلات، کلزا و علوفه جایگاه و تولیدات خوبی دارد، تاکید کرد: کشت کلزا نمونه‌ای از محصولات خاص کشت شده در این منطقه بوده و بیش از ۴۵ درصد سطح زیرکشت کلزا در استان، مربوط به شهرستان تبریز است.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های لازم جهت توسعه کشت کلزا در استان و به ویژه شهرستان، خاطرنشان کرد: با توجه به این که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه قرار داریم، با توسعه کشت کلزا می‌توانیم استفاده حداقلی از آب داشته و همچنین تامین روغن مصرفی مردم. را بهتر کنیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: از کنجاله کلزا نیز می‌توان به عنوان تغذیه در مرغداری‌ها استفاده کرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان تبریز در رابطه با ایجاد گلخانه‌ها، گفت: در این رابطه نیز تولیدات خوبی داشته و بازار خوبی هم داریم و همچنین کشت جو و ذرت نیز در این شهرستان جایگاه خاصی دارد.

وی در خاتمه تاکید کرد: تبریز جزو شهرستان‌هایی است که اگر با دید کارشناسانه به بخش کشاورزی آن ورود کرده و بهره برداران را به طور کارشناسی شده هدایت کنیم، تولیدات و عملکرد بسیار خوبی داشته و این روند توجیه اقتصادی و فنی لازم را دارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید