Iranian Agriculture News Agency

فتحی تاکید کرد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: تعدد بیش از حد تشکل ها بدون تعیین چارچوب قانونی، علاوه بر جامعه عشایری می تواند باعث ایجاد مشکلات و چندگانگی در جوامع دیگر بخش های کشاورزی شود.

تعدد تشکل‌ها منجر به سردرگمی در جامعه عشایری می‌شود

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی،  اکبر فتحی در جلسه ساماندهی دامداریهای روستایی و عشایری و غیرصنعتی در ارتباط با اصولی شدن ضوابط ساماندهی گفت: کلیه ضوابطی که شامل دام عشایر یا دام روستایی شود باید به صورت اصولی برنامه ریزی و ساماندهی شود.

وی افزود: نظام برنامه ریزی متکی به آمار دقیق بوده و اگر تا به امروز ضرورتی برای انجام این کار وجود نداشته و به خاطر ضعف در عملکرد حوزه مربوطه در بدست آوردن آمار دقیق بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه نهاده های دامی با قیمت یارانه ای و با نرخ 4200 تومانی در اختیار دامداران و مرغداران قرار می گیرد گفت: در صورتی که آمار دقیق در برنامه ریزی برای توزیع نهاده های دامی وجود داشته باشد، هرگز بیراهه نخواهیم رفت و هزینه های مضاعفی بر دوش جامعه و دولت تحمیل نخواهد شد.

وی در ارتباط با تخلف در ثبت آمار دام گفت: در روستاها و مناطق عشایری بدون داشتن دفترچه و براساس خوداظهاری آمارها ثبت شده و در پلاک کوبی متوجه اختلاف آمارها می شویم و حوزه های نظارتی برخورد قاطعی با افراد متخلف خواهند داشت.

وی به اهمیت پلاک کوبی تاکید کرد و افزود: در صورتی که پلاک کوبی در سراسر استان به صورت دقیق و با نظارت بیشتر اجرا شود، مسلما آمار دقیقی از دام روستایی و عشایری به دست خواهد آمد که در این صورت نیازهای استان در بخش نهاده های دامی به درستی تخمین زده شده و در اختیار دامداران روستایی و عشایری قرار خواهد گرفت.

 فتحی به اهمیت آمار دقیق در بخش دام اشاره کرد و افزود: آمار دقیق تعداد دام، در تامین نهاده های دامی، تنظیم بازار گوشت و محصولات دامی، صادرات و واردات محصولات دامی و خیلی مسائل دیگر تاثیر گذار است و عدم دسترسی به این آمار می تواند در حوزه کشاورزی و اقتصاد جامعه اثر منفی داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به استفاده از ظرفیتهای حوزه های مختلف در به دست آوردن آمار دقیق دام در کل استان گفت: با همکاری فرمانداریهای شهرستان ها، دامپزشکی استان، تشکلها ، اتحادیه ها و دیگر نهادهای دولتی و مردمی باید در راستای رسیدن به آمار دقیق اقدام کرد.

وی در ارتباط با مغایرت دستور العمل وزارت جهاد کشاورزی با دستور العمل بهداشتی دامپزشکی کل کشور برای پلاک کوبی دام گفت: باید نامه ای با پیوست هر دو دستورالعمل، به دامپزشکی کل کشور ارسال شده و رونوشت آن به معاونت دام در حوزه وزارتخانه جهاد کشاورزی ارسال کرده و برای تسریع در حل مغایرت درخواست اقدام کرد.

 فتحی با بیان اینکه تعدد تشکلها منجر به سردرگمی در جامعه عشایری می شود، افزود: تعدد تشکل ها علاوه بر جامعه عشایری می تواند باعث ایجاد مشکلات و چندگانگی در جوامع دیگر بخش کشاورزی شود، اما هر تشکلی خاستگاه و وظیفه ای تعیین شده دارد، که باید در راستای وظیفه تعیین شده اقدامات مرتبط را انجام دهد.

وی افزود: هر چه تعداد پروانه های صنفی در حوزه کشاورزی بیشتر باشد، قدرت چانه زنی، لابی گری بخش کشاورزی بین مسئولان کشور افزایش خواهد یافت اما این افزایش نباید خارج از چارچوب قانونی و وظایف تعیین شده تشکل ها باشد.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید