Iranian Agriculture News Agency

اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی اعلام کرد:

اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی اعلام کرد: نخستین مورد مثبت سال 99 بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان استان آذربایجان شرقی، در طیور بومی اطراف تبریز مشاهده شد.

مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تبریز

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی،  اداره کل دامپزشکی استان با صدور اطلاعیه‌ای رعایت نکات بهداشتی در مرغداری ها را خواستار شد و هشدار داد : با توجه به شناسایی نخستین مورد مثبت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال ٩٩ در طیور بومی اطراف تبریز، ضروری است تمامی موارد بهداشتی قرنطینه‌ای به دقت رعایت شود.

در همین راستا  امیرحسین بهداد مدیرکل دامپزشکی استان در مصاحبه تلفنی با بخش خبری 19:30 و 23 صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی(شبکه سهند) اظهار داشت: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی پرندگان است که علاوه بر طیور ، انسان را نیز می تواند درگیر‌ کند.

وی افزود: خوشبختانه با رصد و پایشی که همکاران اداره کل دامپزشکی استان انجام می دهند تاکنون در هیچ کدام از مرغداریهای استان موردی از این بیماری مشاهده نشده است، این بیماری می تواند  از پرندگان وحشی و آزاد پرواز بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند، ویروس‌های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را با خود جا به جا کنند.

 بهداد تاکید کرد: با توجه به اینکه ویروس این بیماری در دنیا و در کشور ما نیز وجود دارد و در حال چرخش است لذا مرغداران باید بسیار مراقب باشند تا این ویروس به مرغ های پرورشی منتقل نشود، اولین اقدام در مواجه با این بیماری این است که در صورت مشاهده اولین تلفات در سالنهای پرورشی، سریعا اداره کل دامپزشکی را در جریان بگذارند.

وی افزود: مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زینتی، پرندگان وحشی و شتر مرغ از پرندگان حساس به این بیماری هستند و علائم در طیور به صورت بیماری فوق حاد تنفسی خود را نشان می دهد که به شدت تلفات می دهد و سیانوزه شدن تاج و ریش و پاهای طیور از دیگر علائم این بیماری می باشد که باید با مشاهده هرکدام از این موارد به کارشناسان این اداره کل گزارش داده شود.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید