Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی خبر داد:

سطح کشت محصولات گلخانه‌ای در آذربایجان شرقی در سال آینده نزدیک 2 برابر می شود.

وسعت گلخانه‌های آذربایجان شرقی 2 برابر می‌شود

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی در اهر اعلام کرد و گفت: در سال ۱۴۰۰ سطح گلخانه‌ها در استان به ۵۱۰ هکتار افزایش می‌یابد.

 علی رخ‌افروز در جمع فعالان بخش کشاورزی شهرستان اهر با اشاره به تلاشهای انجام شده برای ایجاد گلخانه های جدید در استان در سالهای گذشته افزود: در سال ۹۲ تنها ۶۲ هکتار گلخانه در آذربایجان‌شرقی داشتیم و امروز سطح کشت محصولات گلخانه‌ای در استان به ۲۶۰ هکتار رسیده است.

وی اضافه کرد: ایجاد واحدهای گلخانه‌ای و کشت محصولات کشاورزی به روشهای روز دنیا در آذربایجان‌ شرقی بر مبنای صادرات انجام می‌گیرد.

 رخ‌افروز به بومی‌سازی سازه‌های وارداتی گلخانه توسط مهندسان و جوانان در آذربایجان‌شرقی اشاره کرد و گفت: پیش از این سازه‌های مدرن گلخانه وارد کشور می‌شد، اما اکنون به همت مهندسان و جوانان آذربایجانی موفق به بومی‌سازی سازه‌های مدرن و روز دنیا شده‌ایم که این مهم باعث خروج ارز از استان می‌شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت ‌های منابع آبی و پایین بودن راندمان تولید محصولات کشاورزی با روشهای سنتی؛ توسعه گلخانه‌ها در اقتصاد، معیشت و اشتغال کشاورزان و فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی تأثیر قابل‌توجهی دارد.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی هم با انتقاد از پایین بودن راندمان تولید محصولات کشاورزی شهرستان اهر گفت: این شهرستان با وجود پتانسیل‌های بی‌نظیر در حوزه کشاورزی؛ هنوز در توسعه گلخانه و راندمان تولید محصولات کشاورزی در مقایسه با سایر شهرستان‌ها و استان عقب است.

 احمد محرم‌زاده از افزایش سطح کشت محصولات گلخانه‌ای شهرستان اهر به ۱۰۰ هکتار در سال ۱۴۰۰ خبر داد و افزود: تعداد واحدهای کشت گلخانه‌ای در شهرستان اهر به ۲۱ باب در سال آینده افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه میزان تولید محصولات کشاورزی در واحدهای گلخانه‌ای ۲۲ برابر تولید بیشتر از روش‌های سنتی است، یادآور شد: خوشبختانه با تلاش جوانان و کارشناسان حوزه کشاورزی؛ اولین گلخانه با سازه‌های مدرن که پیش‌تر وارداتی بود بومی‌سازی و در شهرستان اهر اجرایی شد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید