Iranian Agriculture News Agency

فتحی در گفتگو با ایانا خبر داد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: این سازمان از روز اول سال جاری با برنامه ریزی های انجام شده در راستای جهش تولید، اقدام به افزایش عملکرد در واحد سطح و ایجاد ظرفیت های جدید کرده است.

انعقاد قرارداد برای اجرای 11 پروژه بخش کشاورزی با یک هزار میلیارد ریال اعتبار

اکبر فتحی در حاشیه مراسم تجلیل از کشاورزان و بهره برداران نمونه بخش کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی در ارتباط با جایگاه و توانمندی های جهاد کشاورزی استان گفت: جهاد کشاورزی پتانسیل بالایی در اشتغال استان دارد و 22 درصد اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در سال جاری 20 درصد صادرات غیر نفتی از بخش کشاورزی بوده است و 95 درصد مواد اولیه مورد نیاز صنایع غذایی کشاورزی و صنعتی از طریق بخش کشاورزی تامین می شود.

 فتحی با تاکید بر ضرورت تامین کالاهای اساسی گفت: گندم ، مواد پروتئینی، لبنیات، سبزیجات و میوه تماماً از طریق کشاورزی تامین شده و فعالین این بخش با کمترین توقع و بدون منت در حال تولید و ارائه خدمت هستند و کشاورزی جایگاه ویژه ای در کشور دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به نام گذاری سالجاری به جهش تولید اشاره کرد و گفت: جهش تولید در بخش کشاورزی کاملاً نمایان بوده و بیش از هر بخشی قابل مشاهده هست و سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی از روز اول سال با برنامه ریزی های انجام شده در راستای جهش تولید، اقدام به افزایش عملکرد در واحد سطح و ایجاد ظرفیت های جدید کرده است.

وی افزود: طبق برنامه ریزی قرارداد عاملیت با بانک کشاورزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی، پروژه هایی تحت عنوان طرح های با ماهیت تسهیلاتی در راستای برنامه های جهش تولید در استان منعقد شده است که حدود 11 پروژه با 1000 میلیارد ریال اعتبار تدوین شده و در مرحله نهایی قرار دارد و با اجرایی شدن این پروژه ها ظرفیت های جدید برای تولید و اشتغال ایجاد خواهد شد.

 فتحی در ارتباط با کشاورزی رایج امروزی گفت: برنامه ریزی ها و اقداماتی در حوزه های مختلف بخش کشاورزی انجام شده تا در کشاورزی رایج امروزی ارتقای بهره وری و ضریب نفوذ دانش در کشاورزی اتفاق بیافتد و نهایتاً به افزایش عملکرد هکتاری در واحد تولیدی بیانجامد.

وی به محدودیت در منابع تاکید کرد و گفت: باید در استفاده از آب و خاک از روشهای بهینه و جدید استفاده شود و اصلاح الگوهای کشت مدنظر قرار گیرد که کشت گلخانه ای دقیقاً در راستای رسیدن به این هدف می باشد و خوشبختانه انقلابی در توسعه گلخانه اتفاق افتاده است و محصولاتی که نیاز آبی زیادی دارند در حال حذف و جایگزینی با محصولات هستند که به آب کمتر برای تولید نیاز دارند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزود: در این راستا و در حوزه زیرساخت استفاده از شبکه ها و کانال های آبیاری و روش های علمی آبیاری مورد استفاده قرار گرفته و همچنین کشاورزی حفاظتی در راستای استفاده صحیح از خاک تعریف شده تا بتوان از منابع به صورت بهینه استفاده کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در تحسین تولید کنندگان بخش کشاورزی گفت: زحمتکشان اصلی این عرصه کشاورزان بوده و جهادکشاورزی صرفاً برای ایجاد شرایط مناسب برای کشاورزی تلاش کرده و همه ما مدیون زحمات و تلاش های کشاورزان عزیز بوده ایم و همواره دعاگوی فعالین و کشاورزان خواهیم بود و تلاش می کنیم با ارتقای بهره وری در واحد سطح تولیدی، در وضعیت معیشتی این عزیزان اثرگذار باشیم.

 

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید