Iranian Agriculture News Agency

فتحی تاکید کرد:

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: تنظیم بازار تخم مرغ در استان بر مبنای قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار کشور یعنی مبلغ 14 هزار و 700 تومان در درب مرغداری صورت می‌گیرد.

اساس موضوع تنظیم بازار تخم مرغ، برقراری نهاده در برابر محصول است

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی،  اکبر فتحی در جلسه وبینار با حضور مدیران جهادکشاورزی، روسای شبکه دامپزشکی شهرستانها و سایر همکاران استانی با محوریت بررسی عوامل و دلایل گران شدن قیمت تخم مرغ در هفته های اخیر در اتاق جلسه سازمان تشکیل شد، ضمن تقدیر از اقدامات به عمل آمده در راستای تنظیم بازار تخم مرغ و بیان این مطلب افزود: اساس موضوع تنظیم بازار تخم مرغ، برقراری نهاده در برابر محصول است و مرغداران در قبال دریافت نهاده به قیمت مصوب دولتی( با ارز دولتی 4200 تومان) موظف هستند محصولات خود را بر مبنای همین قیمت دولتی وارد بازار کنند.

وی با بیان اینکه باید ماهیت موضوع تنظیم بازار مورد توجه قرار گیرد تا متعاقباً گامهای مقتدرانه ای در راستای جلوگیری از تضییع حقوق قشر عظیمی از مردم و نیز احقاق حقوق تولیدکنندگان برداشته شود ادامه داد: هدف از تنظیم بازار به هیج وجه متضرر نمودن تولیدکنندگان نیست و ستاد تنظیم بازار کشور قیمت محاسبه شده 14 هزار تومان را در سطح کشور برای تخم مرغ اعلام کرده که در حال حاضر در تمامی استان ها اجرایی می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ادامه به لزوم نظارت و تنظیم بازار اشاره نمود و ضمن انتقاد از رویکردهای گذشته اعلام کرد: حرکت در جهت اقتصاد موفق نیازمند شفافیت منابع مالی است که در کشور ما به دلیل وجود منابع غنی تاکنون اتفاق نیفتاده است و تنها هنگامی که شرایط دشوار اقتصادی پیش می آید، بحث گرایش به سمت الگوهای موفق اقتصادی مطرح می گردد و مادامی که اقتصاد شفاف سازی نگردد انواع مفاسد اقتصادی دور از ذهن نخواهد بود.

 فتحی در این راستا بر احصاء دقیق آمار تولید و توزیع تخم مرغ تاکید نمود و گفت: باید جریان دریافت نهاده به قیمت دولتی و تولید محصول متناسب با آن و عرضه با قیمت تعیین شده در بازار به صورت شفاف انجام گیرد. این موضوع فقط در ارتباط با 188 واحد مرغداری استان مطرح نیست بلکه از بالاترین سطوح کشور تا عامه مردم در آن درگیر هستند.

وی گفت: میزان سود متناسب تولیدکنندگان لحاظ شده است و فراتر از آن زیاده خواهی برخی تولیدکنندگان است که مقابله با آن رسالت ستاد تنظیم بازار می باشد که هم وظیفه شرعی و هم وظیفه سازمانی ما نیز است.  

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزود: در قبال تولیدکنندگانی که نسبت به سیاستهای تعیین قیمت تمکین نکنند از سوی ستاد تنظیم بازار سه روش تنبیهی در نظر گرفته شده است اگر تولید کننده اقدام به فروش محصول با قیمت آزاد نماید، نمی تواند از ارز دولتی برای دریافت نهاده بهره مند گردد و این امکان در سامانه بازارگاه فراهم شده است تا نهاده این واحد تولیدی قطع شده و به تعزیرات معرفی شود تا مشمول قوانین تعزیراتی شود.

 فتحی با اشاره بر اینکه در استان حدود 240 تن ظرفیت تولید روزانه تخم مرغ وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر حدود 210 تن تولید روزانه استان می باشد از سوی دیگر حداکثر مصرف روزانه تخم مرغ در  استان حدود 100 تن می باشد ، که مازاد تولید نیز با مجوز معاونت بهبود تولیدات دامی به استانهای همجوار ارسال می گردد.  

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: فرمتی با مشخصات دقیق 188 واحد مرغداری تهیه و ارسال شده که بر حسب سن گله آنها که شروع به تخمگذاری کرده اند و هنوز حذف نشده اند، میزان دقیق تولید آنها را پیش بینی می نماید و مرغداران موظف خواهند بود محصول روزانه خود را با قیمت مصوب درب مرغداری عرضه و مشخصات دقیق مشتری حقیقی یا حقوقی خود را در این فرم درج نمایند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اضافه نمود: از آنجاییکه سامانه سماصط و سامانه بازارگاه به یکدیگر لینک می باشند، مرغداران در صورت عدم اعلام اطلاعات مشتریان، به استناد اینکه مرغ یا پولت تخمگذار ندارند قادر به دریافت نهاده نخواهند بود لذا این فرمها روزانه باید ارسال و مشخص گردد واحد تولیدی چقدر فروش داشته، پیش بینی تولید چقدر بوده و این فروش از چه میزان تولید بوده است.

 فتحی در مورد شیوه نامه مربوطه بیان کرد: طبق بند 11 شیوه نامه، خروج حتی یک کیلو تخم مرغ چه در استان و چه خارج استان با مجوز بهداشتی حمل تخم مرغ امکانپذیر خواهد بود. در حال حاضر خروج تخم مرغ از استان مادامی که معاونت بهبود تولیدات دامی اعلام نکرده امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: اگر در داخل استان نیز تنها همین مورد کنترل شود و مسئولین فنی مستقر در واحدهای تخمگذار، برای خروج هر بار تخم مرغ گواهی صادر نمایند و مرغداران هم مکلف به دریافت این گواهی باشد، هدف مورد نظر برآورده خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در پایان تاکید کرد: در صورت اجرایی شدن پروسه فروش تخم مرغ با قیمت مصوب توسط مرغداران، بازار فروش تخم مرغ در سطح بازار تعدیل و قیمت ها به حد نرمال خود باز می‌شود.

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید