Iranian Agriculture News Agency

روستابازار فاصله تولید و تقاضا را با حذف واسطه‌ها کم می‌کند

معاون توسعه تعاونی ها و تشکل های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از ایجاد تعداد ۵۱۸ روستا بازار در کل کشور خبر داد.

۵۱۸ روستا بازار در کل کشور ایجاد می شود

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، محمدرضا شاه پسند در بازدید از شبکه تعاون روستایی شهرستان بناب که حجت الاسلام والمسلمین باقری بنابی نماینده مردم بناب در مجلس و  علی اکبر نژادرضا مدیر تعاون روستایی استان نیز حضور داشت ضمن بیان این مطلب افزود: روند تعاون در شهرستان روند خوبی دارد ولی مانند بیشتر تعاونیهای کشور نیاز به اصلاح دارد و با توجه به مبنای بسیار قدیمی تعاون، اگر بتوانیم تغییراتی را که مدنظر داریم شکل دهیم خدمت بسیار خوبی به کشاورزان و سهامداران ارائه می دهند.

وی با اشاره بر این موضوع که استفاده از زیرساختهای خوب شبکه از مسیر اصلی واژه تعاون منحرف شده است، افزود: این خدمات نباید فقط در حوزه مبادلات و توزیع نهاده ها و سوخت باشد بلکه در حوزه خدمات فنی و واحدهای تولیدی و کشاورزان و در قالب زنجیره ارزش هم با توجه به قابلیت زیرساختی تعاونی ها، می توانیم در حوزه عمل شرکت ها موجب افزایش بهره وری و نهایتاً سود کشاورزان گردیم.

معاون توسعه تعاونی ها و تشکلهای سازمان مرکزی تعاون روستائی ایران اظهار نمود: تعاونی ها با توجه به اساسنامه بسیار قوی که دارند باید از جنبه قدرت وارد شده و از خرد جمعی بهره بگیرند و به حوزه های زنجیره ارزش وارد شوند.

وی ادامه داد: در حوزه تعاون روستایی با حذف واسطه ها، بدون واسطه تولیدات محصولات کشاورزی، باغی و روستایی را به شهرها و دست مردم برسانیم که به واسطه روستا بازارها این عمل تحقق می یابد.

 شاه پسند با بیان اینکه حذف واسطه باعث افزایش سود کشاورز و روستایی و کاهش قیمت برای مردم شهر می شود  افزود: تعداد ۵۱۸ روستا بازار در کل شهرهای کشور ایجاد می شود که تولیدات روستایی را به دست مردم شهرنشین رسانده و به فروش برسانند.

وی ادامه داد: در مرحله دوم انتقال مفاهیم منبعث از اساسنامه و قانون را با مباحث آموزشی به مدیران عامل را در نظر داریم که مدیرعامل با اطلاعات بالا با ارائه برنامه روشن به هیئت مدیره موجب سودآوری شرکت و ارائه خدمات بهینه کشاورزان بشوند.

 شاه پسند در پایان سخنان خود گفت: در برنامه کلی در تشکلها در نظر داریم با هماهنگی با امور اقتصادی، نهاد ریاست جمهوری با گرفتن وام هایی با درصد کم برای حمایت از تشکلها زمینه ارائه خدمت به کشاورزان را فراهم بیاوریم.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید