Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی :

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی از اختصاص آب سد حاجیلارچای برای احداث مجتمع شیلاتی و شهرک گلخانه ای در ورزقان خبر داد.

 اختصاص آب سد حاجیلارچای برای احداث مجتمع شیلاتی و شهرک گلخانه‌ای  در ورزقان

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در جلسه مشترک رحمتی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با فرماندار شهرستان ورزقان، بخشدار ، شهردار و اعضای شورای اسلامی خاروانا در محل بخشداری خاروانا  از پیشبرد امور مربوط به ایجاد شهرک گلخانه‌ای و مجتمع پرورش ماهی با استفاده از ظرفیت سد حاجیلر در بهش خاروانا خبر داد و افزود: اجرای طرح‌های مذکور رونق قابل توجهی در افزایش میزان تولید در شهرستان و استان به ویژه در بخش شیلات به دنبال خواهد داشت.

وی هدف از احداث سد حاجیلار را عمدتاً تامین آب طرح ها و پروژه های صنعتی منطقه  دانست و افزود: حدود 10میلیون مترمکعب آب برای بخش کشاورزی از این سد تخصیص یافته است که برای تبدیل اراضی دیم  منطقه، به اراضی آبی کافی است اما به دلیل اختلاف ارتفاع در حدود 700 الی 800 متری در سه مرحله پمپاژ آب نیاز است تا آب به اراضی مورد اشاره برسد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با توجه به مطالعات انجام شده فاز شناختی جهاد کشاورزی استان و هماهنگی با سازمان آب استان گفت: با توجه به هزینه های اجرای پمپاژ در سه مرحله ، تبدیل اراضی دیم به اراضی آبی برای کاربرد زراعی توجیه پذیر نیست و کشاورز یا سرمایه گذار باید به دنبال تکنولوژی روز و اجرای طرح های به روز باشد که یکی از این طرح ها، احداث گلخانه است.

 فتحی به مزیت های احداث گلخانه در منطقه پرداخت و گفت: گلخانه ای که در شهرستان جلفا فعالیت می کند میانگین تولید 400 الی 450 تن در هکتار دارد و در این صورت می تواند انتقال آب تا ارتفاع 800 متری با سه مرحله پمپاژ را توجیه پذیر کند و خوشبختانه با توجه به رغبت سرمایه گذاران برای احداث گلخانه این طرح در حال بررسی است.

وی افزود: مطالعات دیگری در حال انجام و ارزیابی است که امکان استفاده از آّب برای  مصرف گلخانه از آب خروجی پرورش ماهی را بررسی می کند و تغییرات فیزیکی، شیمیایی که فضولات پرورش ماهی بر روی آب دارند را نشان خواهد داد.

 فتحی گفت: اگر این موارد تغییری در آب ایجاد نکند باعث کاهش مصرف آب و صرفه جویی خواهد شد و سرمایه گذار هزینه چندانی پرداخت نخواهد کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: طبق قانون ، مجتمع ها و بخشهای صنعتی  مانند مجتمع مس سونگون  می توانند در اینگونه پروژه ها مشارکت کنند و سازمان آب متعهد شده است که در صورت نیاز میزان آب را از 10 میلیون به 15 میلیون مترمکعب افزایش دهد تا هیچ گونه مشکل کم آبی برای پروژه های کشاورزی وجود نداشته باشد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید