Iranian Agriculture News Agency

«برومندی» در سفر به آذربایجان شرقی مطرح کرد:

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: رفع موانع صادراتی سیب درختی در اولویت وزارت جهادکشاورزی قرار دارد.

رفع موانع صادراتی سیب درختی اولویت وزارت جهادکشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در سفر یک روزه به استان آذربایجان شرقی در نشستی با  اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی بر پیگیری وزارت جهادکشاورزی جهت رفع موانع صادراتی و تسهیل و تسریع در روند صادرات سیب در سال جاری تاکید کرد و گفت: میزان تولید سیب در کشور از 3 میلیون تن به بیش از 4 میلیون و 120 هزار تن رسیده اذا باید به صادرات آن توجه ویژه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ایران از نظر سطح زیر کشت سیب رتبه سوم و از نظر تولید رتبه پنجم جهان را به خود اختصاص داده است افزود: کشورهای عمده صادرکننده سیب به ترتیب چین، لهستان، ایتالیا، آمریکا، شیلی هستند و ایران در زمینه صادرات سیب درختی در جایگاه ششم دنیا قرار دارد.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که تولید سیب در سالجاری از سال گذشته بیشتر است، تصریح کرد: با جدیت به دنبال تسهیل و تسریع در صادرات این محصول هستیم و فوریت این مساله علاوه بر وزارت جهاد کشاورزی باید برای سایر بخش های دولت نیز تبیین شود.

وی با اشاره به این که عدم صادرات به موقع سیب موجب از بین رفتن بازارهای خارجی این محصول باغبانی خواهد شد، گفت: باید مشکلات این حوزه از جمله پیمان‌سپاری ارزی، افزایش هزینه حمل‌ونقل و در نتیجه بالا رفتن هزینه صادرات و رکود در این بخش مورد توجه قرار گرفته و مشکلات متعدد گمرکی و مرزی، ایجاد زیرساختهای لازم برای صادرات و کمبود تسهیلات سرمایه در گردش صادرکنندگان نیز باید جدی گرفته شود.

برومندی با  اشاره به اینکه یکی از مهمترین مشکلات صادرات ایران، بسته بندی نامناسب و عدم برندسازی محصولات است، گفت: وضع استانداردهای مناسب برای حفظ بازارهای هدف صادراتی بسیار اهمیت دارد.

وی با ابراز امیدواری درباره صادرات محصول سیب، گفت: ان شاءالله با کمک سایر بخش‌های دولت، بازرگانان و صادرکنندگان این محصول بتوانیم موانع صادراتی را از پیش رو برداریم و شاهد جهشی در صادرات این محصول باشیم.

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی از لحاظ سطح زیرکشت و تولید سیب با تولید حدود 670 هزار تن در سال رتبه دوم را در کشور به خود اختصاص داده است گفت: میزان تولید سیب درختی استان در سال جاری بیش از ۶۷۰ هزار تن است که از این میزان ۶7 هزار تن سیب تابستانه و ارقام محلی و 600 هزار تن سیب پائیزه می باشد که از سیب های تولیدی استان ۳۲۰ هزار تن درجه یک و ممتاز، ۲۱۰ هزار تن درجه ۲ و ۷۰ هزار تن درجه سه و صنعتی می باشد.

 اکبر فتحی با بیان اینکه ۳۸ درصد سیب تولیدی استان آذربایجان شرقی رقم گلدن ، ۶۰ درصد رقم رد و ۲ درصد به سایر ارقام اختصاص دارد ادامه داد: بیشتر ارقام باغ های سیب از نوع رقم رد و گلدن است و با توجه به شرایط اقلیمی، سیب تولیدی آذربایجان شرقی از مرغوبیت و خاصیت انبارداری بالا برخودار بوده و دارای مزیت صادراتی و ارزآوری است.

وی گفت: شهرستان مراغه با تولید بیش از ۲۱۷ هزار تن سیب مقام اول آذربایجان شرقی و شهرستانهای میانه با ۱۲۶ هزار تن و اهر با ۸۵ هزار تن به ترتیب مقام دوم و سوم را دارند.

 فتحی با اشاره به اینکه سیب مصرفی استان سالانه در حدود ۹۵ تا ۱۰۰ هزار تن می باشد افزود: بیشترین میزان سیب ذخیره شده در سردخانه های کشور در سالجاری متعلق به استانهای آذربایجان غربی با حدود ۷۵۰ هزار تن و آذربایجان شرقی با ۳۲۰ هزار تن است.

وی با بیان این که امسال، سال خوبی برای تولید سیب در کشور و استان آذربایجان شرقی بوده است، ابراز امیدواری کرد امسال علاوه بر تامین نیاز داخلی با حمایت های لازم، صادرات این محصول نیز رونق یابد.

گفتنی است تولید کل میوه های دانه دار در سال ۹۹ براساس گزارشهای استان ها حدود ۴ میلیون و ۴۶۶ هزار تن است که ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تن آن مربوط به سیب بوده که برآورد ذخیره سیب امسال حدود یک میلیون و  ۳۰۰ هزار تن است که ۳ درصد بیشتر از میزان  ذخیره  سال گذشته برآورد می شود. بخشی از سیب های ذخیره شده کشور صادر می شود، که سال گذشته حدود ۷۴۰  هزار تن از سیب های ذخیره شده صادر شد سطح باغات سیب کشور بر اساس آمار سال ۹۸ حدود ۲۵۱ هزار هکتار بوده و نزدیک به ۲۳۰ هزار هکتار از این سطح، باغات بارور هستند. کمتر از ۱۰ رقم مرغوب سیب در باغات ایران کشت شده اند که رقم اصلی سیب در باغات کشور، رد دلیشز و گلدن دلیشز هستند این دو رقم در ۸۵ درصد باغات سیب کشور کشت شده اند آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس، تهران، اصفهان، خراسان رضوی و اردبیل از استان های قطب تولید سیب در کشور به شمار می‌روند.

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید