Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: توسعه گلخانه ها در استان در راستای حفظ محیط زیست اجرا می شود .

 توسعه گلخانه ها در استان در راستای حفظ محیط زیست اجرا می شود

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در نشستی با نماینده مردم شهرستان ورزقان و خاروانا ، فرماندار شهرستان ورزقان و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی که با هدف هماهنگی برای اجرای پایاب شبکه پایاب سدهای آغبلاغ‌سفلی- سیه‌کلان و حاجیلار شهرستان ورزقان در اتاق جلسات سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی  برگزار شده بود گفت: تاسیس و توسعه گلخانه ها در راستای حفظ محیط زیست انجام می شود چرا که استخراج معادن باعث ایجاد آلودگی و تخریب محیط زیست شده و اجرای پروژه های کشاورزی مثل توسعه گلخانه ها می تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

وی افزود: شهرستان هایی مثل ورزقان باید به حق و حقوق خود در بخش کشاورزی برسند و جهاد کشاورزی تلاش می کند در این راستا اقدامات لازم را به انجام برساند.

فتحی با اشاره به شبکه انتقال آب منطقه ای گفت: تخصیص شبکه 10 میلیون مترمکعبی با توجه به توسعه گلخانه ای و دیگر پروژه های کشاورزی مثل پروژه های حوزه شیلات در آینده کافی نخواهد بود و باید حداقل این شبکه 20 میلیون مترمکعب باشد و اگر این مساله مورد توجه قرار نگیرد در آینده باعث ایجاد هزینه های اضافی خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزود: مطالعات اولیه در فاز شناخت توسعه شیلات انجام شده و به زودی اقداماتی در این راستا در شهرستان ورزقان اجرایی خواهد شد اما نباید پروژه های گلخانه ای به خاطر پروژه های شیلات زمین گیر شوند.

وی از زحمات نماینده شهرستان ورزقان و مدیر علمل سازمان آب منطقه ای قدردانی کرد و گفت: بخش کشاورزی جزو مهمترین دارایی های کشور بوده و باید همه برای توسعه کشاورزی تلاش کنیم.

 دهقانی نماینده مردم شهرستان ورزقان و خاروانا نیز گفت: اجرای شبکه پایاب سد آقبلاغ سفلی و سیه کلان  که بامشارکت مس سونگون جهت سرعت بخشیدن به اجرای شبکه پایاب سد آقبلاغ سفلی و سیه کلان و پمپاژ آب سد حاجیلار برای مجتمع گلخانه‌ ای صورت خواهد گرفت و با تکمیل پایاب این سد تحول بزرگی در حوزه کشاورزی و اشتغال در منطقه ورزقان و خاروانا رخ خواهد داد.

فرماندار شهرستان ورزقان نیز گفت: شبکه پایاب سد آغبلاغ‌سفلی ـ سیه‌کلان با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه و مشارکت مس سونگون اجرایی می‌شود.

محمدباقرخانی گفت: 350 میلیارد ریال برای اجرای شبکه پایاب سد آقبلاغ سفلی ـ سیه کلان با فهرست بهای سال‌جاری برآورد هزینه شده است که با همکاری مشترک شرکت آب و منطقه‌ای، سازمان جهاد کشاورزی و بهره‌برداران و مشارکت مس سونگون اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به وجود برخی نواقص در سد حاجیلار از جمله عدم اجرای جاده جایگزین خاروانا، احیای ردیف اعتباری این سد را بسیار مهم دانست و خاطر نشان کرد: در راستای توسعه شهرستان در بخش صنعت و کشاورزی حداکثر استفاده را از آب سد حاجیلار خواهیم داشت.

وی با اشاره به نقش کشاورزی به ویژه کشت گلخانه‌ای در تأمین امنیت غذایی، افزود: افزایش حق آبه بخش کشاورزی از سد حاجیلار ضمن کمک به رونق کشاورزی نوین، موجب رشد اقتصادی قابل توجه منطقه خواهد بود.

 غفارزاده مدیرعامل آب منطقه ای استان آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه از بابت اختصاص آب کشاورزی در شهرستان ورزقان مشکلی وجود ندارد گفت: اگر طرح های گلخانه ای قابل دفاع بوده و مکان گلخانه ها از نظر  جانمایی اراضی مشکلی نداشته باشد برای تخصیص آب مشکلی وجود ندارد.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید