Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: استان آذربایجان شرقی در تولید گوشت مرغ، تخم مرغ؛ جوجه های گوشتی و تخمگذار، همواره رتبه های اول تا چهارم کشوری را به خود اختصاص داده است.

سرانه مصرف گوشت مرغ در ایران دو برابر مصرف جهانی است

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، فیروز طلوع حیات مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی،  در گفتگوی تلفنی با برنامه زنده رادیویی چرتکه ضمن بیان این مطلب به قدمت صنعت مرغداری در استان اشاره کرد و افزود: از حدود 60 سال پیش این صنعت راه اندازی شده است و جایگاه ویژه ای در سطح کشور دارد.

وی ادامه داد: سالانه 85 هزار تن گوشت مرغ  و 94 هزار تن تخم مرغ در استان تولید می شود که به ترتیب 3 درصد و 10.5 درصد تولید کل کشور را شامل می شود که از لحاظ تخم مرغ استان آذربایجان شرقی در جایگاه ویژه ای قراردارد.

 طلوع حیات در رابطه با واحد های تولید مرغ های گوشتی و تخمگذار، گفت: از لحاظ تخم مرغ حدود 40 الی 50 درصد مازاد تولید داریم که به استان های دیگر صادر می کنیم اما از لحاظ گوشت مرغ حدود 15 درصد از استان های همجوار تامین می شود.

مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان، اظهار کرد: استان آذربایجان شرقی از لحاظ مرغداری های مادر تخم گذار رتبه اول کشور را داراست و 20 درصد جوجه های تخمگذار و 6 درصد جوجه های گوشتی کشور از طریق استان آذربایجان شرقی تامین می شود که با این شرایط توانایی صادرات به استان ها و کشورهای دیگر را دارد.

وی در ادامه با مقایسه سرانه مصرف گوشت مرغ، گفت: به طور میانگین مصرف سالانه در کشور 31 کیلوگرم و در جهان 15 کیلوگرم است که نشان از مصرف بیش از دو برابری و مازاد است.

 طلوع حیات افزود: در محصول تخم مرغ سرانه مصرف استانی 12 کیلوگرم است که در مقایسه با میزان تولید استان که 25.5 کیلوگرم است شرایط بهتری داشته و نه تنها خودکفا هستیم بلکه نیاز استانهای دیگر را نیز تامین می کنیم.

وی در ارتباط با قیمت گذاری محصولات تولیدی صنعت مرغداری به وزارت صنعت معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: قیمت گذاری و تنظیم بازار از طریق این وزارت و حوزه های زیر مجموعه اش انجام می شود اما اخیرا صحبت هایی شنیده شده که این وظیفه به وزارت جهاد کشاورزی محول گردد.

مدیر طیور سازمان جهادکشاورزی استان، افزود: قیمت مرغ که اخیراً به خاطر جنگ اقتصادی، حواشی زیادی ایجاد کرده در مقایسه با تورم و سایر محصولات خوراکی افزایش آنچنانی نداشته، چرا که کیفیت این محصول کاهش پیدا نکرده اما مردم با رصد قیمت ها در بازار متوجه هستند که اکثر محصولات با کاهش کیفیت، افزایش قیمت زیادی داشته اند.

 طلوع حیات در پایان سخنان خود با قدردانی از مرغداران و تولیدکنندگان استان، گفت: این افراد مانند سربازان جنگی پا پس نکشیده و در یک جنگ بزرگ اقتصادی جنگیده اند و تولید نسبت به سالهای قبل کاهش پیدا نکرده تا مصرف کنندگان با کمبود این محصول مفید و ضروری مواجه نشوند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید