Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از تحقق 91 درصدی کشت گندم پاییزه در آذربایجان شرقی تا این تاریخ خبر داد.

تحقق 91 درصدی کشت گندم پاییزه در آذربایجان شرقی

اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی با بیان اینکه از 450 هزار و 273 هکتار برنامه کشت پاییزه گندم تا نیمه پاییز حدود  408 هزار و 797 هکتار از اراضی زراعی استان آذربایجان شرقی زیر کشت گندم (آبی-دیم) رفته است گفت: برنامه ابلاغی وزارت جهادکشاورزی جهت کشت گندم در سال زراعی جاری برای استان آذربایجان شرقی، 67 هزار و 273 هکتار گندم آبی و 383 هزار هکتار گندم دیم بود که از این میزان؛ کشت گندم به صورت آبی با 48 هزار و 797 هکتار سطح کشت و 73 درصد پیشرفت و کشت گندم دیم با 360 هزار هکتار سطح کشت و 94 درصد پیشرفت نسبت به برنامه ابلاغی در سالجاری محقق شده است.

وی، ادامه داد: طبق برنامه ابلاغی سهم استان در خصوص کشت کلزا، 9 هزار هکتار ابلاغ شده بود که از این میزان دو هزار و 285 هکتار با ( 100 درصد آبیاری) از زمین های کشاورزی به کشت کلزا اختصاص داده شد که در نهایت دو هزار و 195 هکتار به مرحله سطح سبز رسیده است که خوشبختانه سطح سبز آن در وضعیت خوبی قرار دارد.  

 فتحی  با بیان اینکه رعایت تاریخ کشت مناسب غلات پاییزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و این تاریخ کشت با توجه به اقلیم هر منطقه متفاوت است، اظهار کرد: کشاورزان حتما باید به توصیه مراکز جهاد کشاورزی درخصوص رعایت زمان کشت و استفاده از بذور اصلاح شده توجه نمایند و حتما پس از کشت غلات آبی باید آبیاری انجام پذیرد.

وی با بیان اینکه انتخاب بذر مناسب و با توجه به کیفیت و پتانسیل خاک مزرعه و درکنار آن، استفاده از زمان طلایی کشت، دو عامل بسیار موثر در افزایش تولید محصول و پیشگیری از آفات و بیماری‌های آن است اضافه کرد: رعایت تناوب کشت در مزرعه ضمن اینکه از بروز آفات و بیماری‌ها پیشگیری می‌کند، در افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید در واحد سطح نیز موثر است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش پایانی سخنان خود در خصوص کشت جو نیز، گفت: سهم جو استان طبق برنامه ابلاغی بالغ بر 82 هزار هکتار بود که خوشبختانه 66 هزار و 840 هکتار اجرایی و 13 هزار هکتار به سطح سبز تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه با هر روز تاخیر در کشت پاییزه، شاهد کاهش یک درصدی محصول خواهیم بود گفت: امیدوارم مدیران جهادکشاورزی شهرستان ها درکنار ترغیب زارعان جهت کشت به موقع پاییزه، بیمه محصولات کشت پاییزه را نیز در نظر داشته باشند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید