Iranian Agriculture News Agency

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در مراغه از معرفی پنج رقم نخود مناسب برای کشت پاییزه در مناطق سرد و معتدل کشور خبر داد.

 تحقیقات دیم مراغه پنج رقم نخود را برای کشت پاییزه معرفی کرد

صابر گلکاری در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی افزود: این ارقام شامل آتا، آنا، سعید، نصرت و منصور بوده و برای کشت پاییزه و یا انتظاری نخود در مناطق سرد و معتدل مناسب است.

وی گفت: در کشت پاییزه به علت طولانی‌تر شدن دوره رشد، استفاده بیشتر و بهتر از نزولات آسمانی، زودرسی و عدم مواجه با تنش آخر فصل، تولید نخود تا ۲ برابر بیشتر می شود.

گلکاری اضافه کرد: در حال حاضر نخود در ۷۰۰هزار هکتار از زمین های دیم کشور کشت می‌شود که اعمال سیاست‌های حمایتی و استفاده از ارقام پاییزه، موجب افزایش تولید و درآمد کشاورزان می شود.

وی با بیان اینکه تازه ترین ارقام معرفی شده نخود دیم آتا و نصرت هستند گفت: میانگین برداشت نخود در کشت بهاره ۵۰۰ تا۶۰۰ کیلوگرم در هکتار است که این رقم با کشت ارقام جدید و رعایت دستورالعمل‌ های فنی، تا یک تن محصول در هر هکتار قابل افزایش است.

گلکاری اضافه کرد: کشت پاییزه نخود علاوه بر تاثیرگذاری در افزایش محصول برداشتی، موجب رشد بیشتر بوته‌ها در مزرعه و فراهم شدن برداشت مکانیزه می شود و هزینه های برداشت کاهش می یابد.

تاکنون در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور ۱۱رقم نخود برای مناطق مختلف آب و هوایی معرفی شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید