Iranian Agriculture News Agency

اختصاص رتبه نخست تولید طلای سفید در استان آذربایجان شرقی به شهرستان خداآفرین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خدآفرین با اشاره به آغاز برداشت پنبه در این شهرستان گفت: در سال زراعی جاری 800 هکتار از اراضی زراعی آبی شهرستان زیر کشت پنبه رفته است .

تولید 4 هزار تن وش پنبه در شهرستان خداآفرین از توابع استان آذربایجان شرقی

 رشید نظمی در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی با بیان اینکه شهرستان خداآفرین بر اساس عملکرد و سطح زیر کشت محصول پنبه، رتبه نخست آذربایجان شرقی را دارا می باشد گفت: این محصول استراتژیک در حال حاضر عمدتاً در بخش گرمادوز این شهرستان تولید می شود و تاریخ برداشت همه ساله از اوایل مهر ماه لغایت آخر دی ماه اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: امسال عملکرد پنبه بطور میانگین  بالای 5  تن در هکتار برآورد می گردد و در نتیجه تولید وش پنبه در سال جاری بیش از 4000 تن پیش بینی می‌شود.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان خداآفرین گفت: ارقام کشت شده پنبه در خداآفرین، ارقام داخلی ورامین، خورشید، ساجد و عمدتاً رقم خارجی مای ترکیه است و با توجه به اینکه نرخ بازار آزاد از نرخ  تضمینی وش پنبه بیشتر است پیش بینی می شود کشاورزان امسال نیز مثل سال گذشته محصول پنبه خود را در بازار آزاد بیش از نرخ تضمینی به فروش برسانند.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود وش برداشتی شهرستان بصورت آزاد توسط دو شرکت پنبه‌پاک‌کنی  مستقر در شهرستان خریداری شود افزود: پنبه که در جهان به آن طلای سفید نام نهاده اند از جمله محصولات استراتژیک و ارز آور است که علاوه بر تامین مواد اولیه صنایع نساجی و روغن کشی ، در اشتغال زایی بخش کشاورزی ، صنعت و بازرگانی نقش مهمی  ایفا  می کند و کمتر محصولی از نظر قابلیت  اشتغال‌زایی، ایجاد ارزش افزوده و تنوع فرآورده ها با پنبه برابری می کند.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید