Iranian Agriculture News Agency

مقام معظم رهبری حساسیت ویژه ای نسبت به جهش تولید، علی الخصوص افزایش تولید محصولات کشاورزی دارند

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: مقام معظم رهبری حساسیت ویژه ای نسبت به جهش تولید، علی الخصوص افزایش تولید محصولات کشاورزی دارند.

وجود پتانسیل لازم برای افزایش 2 برابری محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در جلسه قرارگاه امنیت غذایی استان که در محل سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی سپاه عاشورا برگزار شد، با بیان اینکه پتانسیل لازم برای افزایش 2 برابری محصولات کشاورزی در استان و کشور وجود دارد گفت: وابستگی در تامین مایحتاج غذایی آحاد مردم، زورگویی و تسلط بیگانگان بر کشور را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به فرآیند کند افزایش عملکرد محصول استراتژیک گندم در اراضی زراعی استان، تصریح کرد: متوسط عملکرد گندم دیم در هر هکتار از 350 کیلوگرم در سالهای گذشته به 1200 کیلوگرم در شرایط فعلی افزایش یافته است.

 فتحی با خاطرنشان ساختن این موضوع که تمامی الزامات تولید در دست مهندسین و کارشناسان سازمان جهادکشاورزی استان قرار ندارد و همکاران ما صرفاً می توانند توصیه های فنی را در اختیار کشاورزان قرار دهند، افزود: اجرا یا عدم اجرای توصیه های فنی توسط کشاورزان، خرد بودن قطعات کشاورزی، توجیه اقتصادی کاشت گندم در مقابل سایر محصولات زراعی و نامناسب بودن ترکیب سنی و تحصیلی بهره برداران کشاورزی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در کاهش متوسط عملکرد محصولات استراتژیک از جمله محصول گندم در واحد سطح استان است.

 رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: خوشبختانه در دو سه سال اخیر قشر جوان جامعه رغبت بیشتری نسبت به انجام فعالیتهای کشاورزی از خود نشان داده اند که موجبات افزایش بهره وری در تولید و نهایتاً افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی را فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر اهمیت ویژه اجرای طرح الگوی کشت در مناطق مختلف استان، اظهار کرد: جایگاه محصولات استراتژیک از جمله گندم، جو، کلزا و ... در الگوی کشت استان و کشور محفوظ و از حساسیت خاصی برخوردار است محصولات استراتژیک چه دارای توجیه اقتصادی باشند و چه نباشند بایستی در الگوی کشت لحاظ شوند.

 فتحی با یادآوری این نکته که در الگوی کشت شرایط آب وهوایی، شرایط اقتصادی و بازار فروش محصولات تولیدی مناطق مختلف درنظر گرفته می شود، گفت: مالکیت درقانون اساسی جمهوری اسلامی محترم و دارای جایگاه ویژه ای است، در اکثر مواقع کاشت محصولات کشاورزی را نمی توان به صورت دستوری به بهره برداران کشاورزی ابلاغ کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شعار سال که از طرف مقام معظم رهبری تحت عنوان سال جهش تولید نامگذاری شده است، تاکید نمود: رهبر معظم انقلاب اسلامی با ظرافت خاصی نسبت به نامگذاری سال اقدام می نمایند و اشرافیت کاملی بر امکان جهش تولید در بخش کشاورزی کشور دارند.

فتحی با اشاره به اینکه جهش تولید در بخش کشاورزی به دو صورت می تواند اتفاق بیافتد، ادامه داد: روش اول که افزایش تولید از طریق افزایش سطح زیرکشت محصولات زراعی است در حال حاضر تقریباً غیرممکن می باشد تنها راهکار علمی و عملی؛ جهش تولید با ارتقاء میزان بهره وری و افزایش عملکرد در واحد سطح محصولات کشاورزی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این موضوع که در حال حاضر نزدیک به 2000 هکتار از اراضی بلاتکلیف با مالکیت دولت در اختیار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قرار دارد، افزود: با اعمال اقدامات قانونی و همکاری متقابل سازمان جهادکشاورزی و سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی سپاه عاشورای استان، می توان این اراضی بلاتکلیف را به زمین های زیرکشت استان اضافه و میزان تولید محصولات کشاورزی را افزایش داد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ادامه با بیان اینکه با دستور مستقیم مقام معظم رهبری مبالغی از محل صندوق توسعه ملی در راستای تکمیل و افتتاح پروژه ای در نوزده هزار هکتار از اراضی آبی حوزه رودخانه مرزی ارس هزینه شده است گفت: این پروژه با 95 درصد پیشرفت فیزیکی تا اول سال 98 به دلیل عدم تخصیص 5 درصد منابع مالی بصورت راکد باقی مانده است.

فتحی افزود: اگر پروژه مذکور با تامین 5 درصد منابع اعتباری در 4 شهرستان واقع در حوزه رودخانه ارس از جمله شهرستانهای جلفا و مرند که عمدتاً امکان کشت دوم در این شهرستانها وجود دارد اتمام و به مرحله بهره برداری برسد، سالیانه 200 هزار تن محصول منجمله گندم، سویا و کلزا به تولیدات کشاورزی این منطقه اضافه شده و 50 درصد نهاده های مورد نیاز استان از این طریق تامین خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش پایانی سخنان خود با تاکید مجدد بر این موضوع که عمده افزایش تولید محصولات کشاورزی با افزایش عملکرد در واحد سطح اتفاق خواهد افتاد، تصریح کرد: جهش تولید با اصلاح ژنتیکی بذور بومی و معرفی ارقام جدید، تغذیه، بهزراعی، مبارزه با علف های هرز و پیشگیری از شیوع انواع آفات و بیماری در سطح مزارع تحقق می یابد و برای انجام این مهم ساز و کارهای اجرایی باید اندیشیده شده و عملیاتی شوند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید