Iranian Agriculture News Agency

ناظرین بر ذبح شرعی در گشتارگاه‌های دام و طیور استان آذربایجان‌ شرقی نظارت کامل دارند

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: ناظرین بر ذبح شرعی در کشتارگاه‌های دام و طیور استان آذربایجان‌ شرقی نظارت کامل دارند.

معدوم‌سازی  65 هزار و 657 قطعه لاشه‌های میته و حرام طیور در آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، حجت الاسلام والمسلمین مجید نجفی در جلسه شورای فرهنگی سازمان ضمن بیان این مطلب افزود: درسال 98، ناظران شرعی بر ذبح 20 میلیون و 864 هزار و 77 قطعه طیور و بالغ بر 332 هزار و 395 راس دام در کشتارگاه‌های دام و طیور استان آذربایجان شرقی نظارت کرده اند.

وی با اشاره به نقش ذابحان و ناظران شرعی در حلیت و طهارت گوشت‌های تولیدی در کشتارگاه‌های دام و طیور استان، تصریح کرد: طبق ماده 4 قانون نظارت بر ذبح و صید شرعی مصوب مجلس شورای اسلامی در همه کشتارگاه‌های دام و طیور و مراکز فرآوری و عمل آوری ناظرین شرعی حضور موثر دارند و برطبق آموزش‌هایی که فراگرفته‌اند با توجه به دستورالعمل‌های مربوطه، با همکاری عوامل بهداشتی و اجرایی در راستای غذای حلال و طیب تلاش می‌کنند.  

حجت الاسلام والمسلمین نجفی با اشاره به این که در طول سال گذشته، 65 هزار و 657 قطعه لاشه های میته و حرام طیور و 83 مورد لاشه های حرام دام در استان ضبط و معدوم سازی شده است، افزود: اجزای حرام در کشتارگاه‌های دام با نظارت ناظران شرعی در کشتارگاه‌ها معدوم و در برخی از واحد‌ها با نظارت ناظر شرعی طبق قرارداد به شرکت‌های مجاز جمع‌آوری اجزای حرام تحویل داده می‌شود تا طبق دستورالعمل‌های مربوطه اقدامات بعدی صورت گیرد.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به اینکه هیچ زمانی کشتارگاه‌های ما بدون ناظر شرعی نبوده‌اند، گفت: ذابح‌های کشتارگاه‌ها در استان آموزش لازم را دیده و در کشتار دام و طیور بر اساس آموزش‌های ذبح شرعی عمل می‌کنند.

وی افزود: همچنین درسال 98 تعداد 355 هزار و577 قطعه آلایش حرام دراستان ضبط ومعدوم سازی شد.

حجت الاسلام والمسلمین نجفی با بیان اینکه دلیل حضور ناظران شرعی این است که هیچ نوع کوتاهی در حلیت و طهارت حیوان نشود، عنوان کرد: 19کشتارگاه دام و طیور در استان آذربایجان شرقی در شهرستان های تبریز، بناب، مراغه، مرند، شبستر، میانه، اهر، سراب و هادیشهر فعال هستند که در همه‌ آنها ناظر شرعی حضور دارد.

حجت الاسلام والمسلمین نجفی در پایان سخنان خود گفت: در سال گذشته به کرات و دفعات متعدد بازدید از کشتارگاههای دام و طیور استان از طرف حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی به صورت انفرادی و یا با مسئولین ذیربط به عمل آمده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید