Iranian Agriculture News Agency

پیش بینی خرید بیش از ۱۰ میلیون و۵۰۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان در سالجاری

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می شود امسال بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری و به سیلوها و مراکز خرید دولتی تحویل شود.

هر ایرانی سالانه چیزی حدود 110 کیلوگرم گندم برای نان مصرف می‌کند

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اسمعیل اسفندیاری‌پور در حاشیه بازدید از مزارع نمونه گندم در شهرستان های سراب و بستان آباد گفت: سطح کشت گندم در کشور حدود ۶ میلیون هکتار است که با توجه به شرایط مطلوب سال جاری، پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۴ میلیون تن تولید گندم در کشور برداشت شود.

وی افزود: سطح کشت گندم حدود ۶ میلیون هکتار است که حدود ۲ میلیون هکتار آن به صورت گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم به صورت دیم کشت می‌شود و می‌توان گفت که دو سوم سطح کشت گندم کشور با آب سبز (آب باران) تامین و آبیاری می‌شود.

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: برآورد اولیه با توجه به شرایط مطلوب سال جاری، حدود ۱۴ میلیون تن تولید گندم در کشور است.

 اسفندیاری‌پور میزان بارش، تأمین بذرهای اصلاح شده، کود و سموم به اندازه کافی، مبارزه با بیماری‌ها و استفاده از روش‌های نوین آبیاری را از شاخص‌هایی عنوان کرد که باعث افزایش برداشت گندم خواهد شد.

وی، گندم را کالای اساسی و ضروری برای تأمین غذای مردم عنوان کرد و ارزش اقتصادی این محصول را در کشور ۳۵ هزار میلیارد تومان دانست و خاطرنشان کرد: آماری که اگر ارزش اقتصادی جو و کلزا را که همزمان با گندم برداشت می‌شوند به آن اضافه کنیم این میزان به ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، قیمت تضمینی هر کیلو گندم نان را ۲۵ هزارریال و هر کیلو گندم دوروم را ۲۶ هزار ریال عنوان و تصریح کرد: امسال گندم تولیدی کشور به صورت تضمینی و تا ۴درصد افت از کشاورزان خریداری می‌شود.

وی متوسط مصرف سرانه گندم برای نان هر ایرانی را حدود ۱۱۰ کیلوگرم دانست وگفت: متوسط مصرف سرانه گندم کشور ۱۶۵ کیلوگرم و متوسط مصرف سرانه گندم برای صنف و صنعت حدود ۱۳۰ کیلوگرم است.

 اسفندیاری پور با بیان اینکه با بررسی سوابق ، اقدامات فنی و نظارتی بر مزارع ، تهیه و تدارک نهاده های موثر بر تولید، لحاظ پارامترهای اقلیمی و فنی زراعی سالجاری و اخذ نظر استان برنامه خرید تضمینی گندم مازاد بر مصرف کشاورزان استان آذربایجان شرقی در سال زراعی جاری 496 هزار و 841 تن می باشد افزود: ولی براساس برآوردهای میدانی پیش بینی می شود 562 هزار تن گندم بصورت تضمینی از گندمکاران استان آذربایجان شرقی خریداری شود.

وی در خاتمه خواستار فعال شدن کمیته فنی خرید گندم در استان در راستای تسهیل خرید گندم کشاورزان و پرداخت به موقع مبالغ گندمکاران شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید