Iranian Agriculture News Agency

پوشش گیاهی حوضه دریاچه ارومیه مناسب پرورش شتر است

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از پرورش ۱۷۰۰ نفر شتر عمدتاً تک کوهانه در استان خبر داد.

زمینه برای پرورش شتر دوکوهانه در آذربایجان شرقی  مهیاست

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، حبیب شریفیان در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به تغییرات اقلیمی استان، گفت: با تداوم خشکسالی در استان، به مرور سیمای زراعی منطقه به ویژه در نواحی دریاچه ارومیه به سمت رویش گیاهان خودرو و پوشش گیاهی فقیر می‌رود که شتر می‌تواند به راحتی در این مناطق زندگی کند.

وی با بیان این‌که با تغییر سیمای زراعی استان، حیوانات چراکننده منطقه نیز باید تغییر یابند، گفت: پوشش گیاهی متفاوتی که بر اثر خشکسالی در حوضه دریاچه ارومیه و یا سایر نواحی ایجاد می‌شود، مناسب تغذیه شترها است.

وی ادامه داد: شترها از علوفه‌ی رویش یافته در مراتع که به عنوان علف هرز مهاجم و نامطلوب برای حیوانات محسوب می‌شود، به صورت هرس تغذیه می‌کنند و ریشه گیاهان از خاک جدا نمی‌شود.

 شریفیان درخصوص وضعیت پرورش شتر تک کوهانه در استان، گفت: اکنون شترهای استان عمدتاً در شهرستان‌های تبریز، اسکو، کلیبر، میانه و هریس مستقر هستند و حمایت‌های لازم از طریق صدور پروانه و تخصیص نهاده و تسهیلات به این واحدها انجام می‌گیرد.

وی افزود: پرورش شتر در استان به صورت صنعتی نبوده و شترها به شکل روستایی و آزاد در مراتع چرا می‌کنند.

وی در خصوص پرورش شترهای دوکوهانه نیز اظهار کرد: شترهای دوکوهانه به خصوص نوع نر آن از نظر جثه و وزن بر شتر تک کوهانه برتری دارند و مختص مناطق سردسیری بود و در سال‌های گذشته نیز دو شتر دوکوهانه نر از منطقه مغان اردبیل به شترداران استان، تحویل داده شد که متاسفانه بهره برداران نتوانستند از آنها مراقبت و نگهداری کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: اکنون شترهای دوکوهانه به صورت محدود در شهرستان میانه، مرند و مناطق عشایرنشین نگه داری می‌شود، اما مسئله مهم استقبال مردم از پرورش این نوع شتر است و زمینه برای پرورش آن مهیا است.

وی متذکر شد: می‌توان با دو رگ گیری شترهای دوکوهانه و تک کوهانه، شترهایی سطح بالا از لحاظ وزنی و راندمان عملکرد پرورش داد.

وی در خصوص کارایی شترها، گفت: گوشت و شیر این حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد، البته مصرف گوشت شتر در استان زیاد مرسوم نیست، اما در مناطق مرکزی ایران بازار خوبی دارد؛ هم‌چنین می‌توان از شترها در راستای اصلاح مراتع نیز سود برد.

شریفیان افزود: با توجه به جامعه آماری موجود در استان لزوم ایجاد تشکل در قالب تعاونی برای پیگیری مباحث مربوطه برای استان امری ضروری به نظر می رسد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید