Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: ارائه دستورالعمل های متناسب با استانها و شرایط آب و هوایی، در راستای مبارزه و پیشگیری از آفات و بیماریهای مزارع گندم ضروری است.

خرید و فروش گندم خارج از شبکه‌های رسمی و تعیین‌شده قاچاق محسوب می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در جلسه کمیته گیاهپزشکی استان آذربایجان شرقی که با محوریت کنترل عوامل خسارتزای محصولات استراتژیک و بیماری زنگ گندم و نقش آن در کاهش عملکرد در واحد سطح در اتاق جلسه برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: علاوه بر بیماریها، علف های هرز، آفات، سن گندم و نوع بذر نیز در کاهش عملکرد گندم در واحد سطح تاثیرگذار است.

وی، ادامه داد: خوشبختانه در استان آذربایجان شرقی، توانایی لازم در مراکز تحقیقاتی، اجرایی و بخش خصوصی جهت مبارزه و پیشگیری از آفات و بیماریهای مزارع گندم در سطح استان وجود دارد و اگر هم افزایی مطلوب و قابل قبول بین این مراکز تقویت گردد موجب افزایش عملکرد گندم در واحد سطح در اراضی زراعی استان خواهد بود.  

 فتحی با اشاره به این موضوع که دو میلیون و 800 هزار هکتار اراضی زیرکشت گندم دیم در کشور وجود دارد و از این میزان دو میلیون و 600 هزار هکتار با ارقام حساس کاشت می شوند، اظهار نمود: مسائل و مشکلات مربوط به کشت ارقام حساس گندم بایستی در ستادهای مربوطه طرح و راهکارهای عملی و علمی مناسب در راستای حل و فصل این معضلات بکار گرفته شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ادامه با بیان اینکه هیچ یک از ارقام گندم به طور مطلق در برابر بیماریها و شرایط نامساعد آب و هوایی مقاوم نیستند و بعد از یک دوره مقاومت خود را از دست می دهند، تصریح نمود: مقاومت ارقام مختلف طی چند سال کاهش می یابد و ارقام مقاومت کمتری در برابر بیماریها از خود نشان می دهند لذا مدیریت حفظ نباتات، مراکز تحقیقاتی و بخش خصوصی بایستی تمامی برنامه های خود را در قالب حفظ نباتات تنظیم کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ویدئو کنفرانس مقام معظم رهبری که با 7 واحد تولیدی کشور و تاکید ایشان بر حساسیت کاشت گندم به عنوان محصول استراتژیک انجام شد، ادامه داد: موضوع گندم مربوط به یک ارگان و سازمان خاص نیست، رهبرمعظم انقلاب در این ویدئو کنفرانس به مسئله گندم ورود کرده و اهمیت کاشت گندم در تامین امنیت غذایی کشور را مورد تاکید قرار دادند.

 فتحی، گفت: مزارع گندم در سطح استان باید بطور مرتب پایش و رصد شوند، وقتی کارشناسی وارد یک مزرعه می شود باید با نگاه ویژه مزرعه را مورد تحقیق و بررسی قرار دهد، رصد و پایش مزارع گندم در شهرستانها باید توسط کارشناسان پهنه، همکاران شاغل در گیاهپزشکی و همکارانی که در مراکز غیردولتی فعالیت می کنند در اولویت قرار گیرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه زمان برداشت گندم نزدیک بوده و اولین برداشت استان تقریباً بعد از یک ماه در مزارع شهرستان خداآفرین شروع خواهد شد، تصریح کرد: امسال با توجه به شرایط کرونایی و تحریم اقتصادی کشور، خرید گندم فقط توسط شرکت غله انجام خواهد شد و خرید و فروش گندم خارج از شبکه های رسمی و تعیین شده قاچاق محسوب شده و با متخلفان طبق ضوابط قضایی برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به مزیت خوب ادغام محلول پاشی و پیشگیری از آفات و بیماریها در مزارع، گفت: استفاده از پتانسیل و ظرفیت پهپادها و ماشین آلات کشاورزی منجمله تراکتور در مزارع بزرگ و مدرن، می تواند نقش بسزایی در این راستا داشته باشد.

 فتحی در بخش پایانی سخنان خود بر تغییر و اصلاح تشکیلاتی سازمان حفظ نباتات کشور به عنوان پایه و رکن اصلی در باغبانی و زراعت جهت معرفی ارقام جدید و مقاوم در برابر آفات و بیماری ها تاکید کرد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید