Iranian Agriculture News Agency

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: استان آذربایجان شرقی از شروع کنندگان اولیه پرورش ماهیان زینتی در کشور است.

تولید سالیانه 6 میلیون قطعه از انواع ماهیان زینتی در استان آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، قاسم جعفروند در جلسه هم اندیشی افزایش تولید ماهیان زینتی که در اتاق جلسه سازمان برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: هدف ما از برگزاری این جلسه حمایت از تولید و صادرات ماهیان زینتی از استان است.

وی ادامه داد: باید دست به دست هم دهیم تا بتوانیم پاره ای از مشکلات تولیدکنندگان ماهیان زینتی را برطرف کنیم.

جعفروند با اشاره به اینکه تولیدکنندگان ماهیان زینتی در استان دارای دانش فنی هستند، اظهار کرد: استان آذربایجان شرقی با تولید 6 میلیون قطعه از انواع ماهیان زینتی، رتبه هفتم کشوری را به خود اختصاص داده است، استان اصفهان با تولید 67 میلیون قطعه دارای رتبه اول کشور است.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به اینکه کلانشهر تبریز قطب تولید ماهیان زینتی می باشد، ادامه داد: از جمله مشکلات عمده تولیدکنندگان ماهیان زینتی در استان عدم وجود کارشناس فنی تولید و کارشناس فنی بهداشتی جهت صدور پروانه نظام مهندسی در برخی از واحدهای تولیدی است.

وی با خاطرنشان ساختن این موضوع که ماهیان زینتی تولید شده در استان از طریق استان اصفهان و خراسان رضوی به کشورهای دیگر صادر می شود، تصریح نمود: با توجه به این شرایط، تولیدکنندگان استانی نمی توانند از مزایای بازار فروش ماهیان زینتی به نحو مطلوب بهره‌مند شوند.

جعفروند عدم آشنائی تولیدکنندگان با بیماری های ماهیان زینتی، عدم وجود اطلاعات کافی سازمان نظام مهندسی و اداره کل دامپزشکی استان و ضعف اطلاع رسانی مطلوب و سریع بین سازمان و تولیدکنندگان را از سایر مشکلات مطرح در این زمینه عنوان کرد.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان، گفت: با ایجاد کانال شبکه مجازی و ارتباط بیشتر با تولیدکنندگان، واحدهای تولیدی می توانند مشکلات، انتقادات و پیشنهادات خود را به راحتی مطرح کنند.

وی افزود: بدون وجود تشکلهای لازم در تولید و پرورش ماهیان زینتی نمی‌توان مشکلات موجود در زمینه تامین نهاده ها، فروش و صادرات را بدرستی انعکاس و حل و فصل کرد.

جعفروند ادامه داد: بخش دوم مشکلات مربوط به صادرات می باشد، مقرر شده تا دستورالعمل صادرات ماهیان زینتی ابلاغی وزارت جهادکشاورزی در شبکه مجازی ایجاد شده اطلاع رسانی شود.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در داخل شهرها برای تولید تا سقف 100 هزار قطعه مجوز لازم صادر می شود به شرطی که کاربری لازم وجود داشته باشد و در صورت وجود اعتبار تسهیلات بانکی نیز پرداخت خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید