Iranian Agriculture News Agency

۸۰۰هزار هکتار از اراضی آذربایجان شرقی درگیر محدودیت خاک است

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: در خوش‌بینانه‌ترین شرایط از یک میلیون و 200 هزار هکتار اراضی زراعی استان، فقط یک سوم این خاک ها بدون محدودیت بوده و بقیه حداقل دارای یک محدودیت از جمله شوری خاک هستند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی:

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در میزگرد تلویزیونی شبکه سهند که در بزرگداشت روز جهانی خاک با حضور میرمحسن حسینی قمی معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان آذربایجان شرقی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: 95 درصد محصولات غذایی جامعه انسانی از خاک بعمل می آید، آب بدون خاک معنا و مفهومی ندارد و در حقیقت خاک بستر نگهدارنده آب است.

فتحی با تاکید بر این موضوع که امنیت غذایی بدون منابع خاکی میسر نمی شود، گفت: خاک بستر نگهدارنده منابع آبی است، منابع آبی بدون خاک معنا و مفهومی ندارند. در سطح دنیا 4 میلیارد هکتار اراضی قابل کشت وجود دارد که از این میزان تنها 1.5 میلیارد کشت می شوند. در کشور ما  سطح اراضی کشاورزی 18.5 میلیون هکتار است و در استان آذربایجان شرقی تنها یک میلیون و 200 هزار هکتار زمین های کشاورزی قابل کشت و زرع وجود دارد.

وی ادامه داد: در خوش‌بینانه‌ترین شرایط از یک میلیون و 200 هزار هکتار اراضی زراعی استان، فقط یک سوم این خاک ها بدون محدودیت بوده و بقیه حداقل دارای یک محدودیت از جمله شوری خاک هستند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: افکار عمومی باید نسبت به اهمیت خاک و لزوم صیانت از منابع خاکی در راستای تامین مواد غذایی، پوشاک و حتی مسکن روشن و اقناع شود.

فتحی افزود: با توجه به موارد فوق و اهمیت خاک در زندگی بشر در سال 2002 پیشنهاد شد تا یک روز بعنوان روز جهانی خاک نامگذاری شود.

وی با اشاره به عوامل تهدید کننده سلامت خاک گفت: طی مطالعه ای که از سال 1332 تا سال 1381 انجام شده، تحقیقات و بررسی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد که حدوداً 200 هزار هکتار از اراضی زراعی کشور به ساخت و ساز مسکن اختصاص یافته است و در حال حاضر سالانه 30 هزار هکتار از زمین های کشاورزی برای ساخت اماکن مسکونی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مصرف بی رویه کود و سموم در اراضی زراعی را یکی از عوامل محدود‌کننده حاصلخیزی خاک در بخش کشاورزی دانست.

 فتحی اظهارکرد: جاری شدن آب‌های نامتعارف همچون فاضلاب‌های خانگی و صنعتی در زمین های کشاورزی عامل آلوده شدن خاکهای زراعی و حاصلخیز است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: شخم زدن در جهت شیب اراضی زراعی، چرای بی رویه و مازاد بر ظرفیت زمین ها نیز موجب از بین رفتن بافت های حاصلخیز و پویایی خاک می‌شود.

وی ادامه داد: تغییر کاربری‌های غیرمجاز و مجاز اراضی زراعی جهت فعالیت‌های صنعتی و سایر فعالیت‌های غیرکشاورزی همه از عوامل تهدید کننده منابع خاکی بشمار می‌آید.

فتحی گفت: خوشبختانه در سال جاری قانون حفاظت از خاک که قانونی جامع و کامل است، تصویب و ابلاغ شده است، تدوین ضوابط و آئین نامه های اجرایی این قانون برعهده وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست گذاشته شده که پس از تنظیم و تدوین آئین نامه های مربوطه، مراحل عملیاتی آن در سریع ترین زمان ممکن آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش پایانی سخنان خود، گفت: در حال حاضر قانون جلوگیری از خردشدن اراضی کشاورزی و قانون ممانعت از تغییر کاربری‌های زراعی از شاخص‌ترین راهکارهای موثر و بازدارنده در جهت حفاظت از خاک است.                                                                                                                                                                                

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید