Iranian Agriculture News Agency

سخنگوی دولت:

سخنگوی دولت خطاب به روستاییان و کشاورزان زلزله زده ورنکش گفت: جهاد کشاورزی خسارت دام ها و دامداری ها بر اثر زلزله را جبران می کند.

جهاد کشاورزی خسارت دام ها و دامداری ها بر اثر زلزله را جبران می کند

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، دکتر علی ربیعی روز دوشنبه در جمع زلزله زدگان روستای ورنکش شهرستان میانه با بیان اینکه به نمایندگی از دولت، سلام رییس جمهوری را تقدیم روستاییان ورنکش می کنم، افزود: خدا جان باختگان این حادثه را رحمت کند؛ این مشیت الهی بوده، اما ما در کنار زلزله زدگان هستیم و احساس همراهی و همدلی داریم که این یکی از پیامدهای این حادثه است و وظیفه خود می دانیم؛ گرچه مصیبت جان باختگان قابل جبران نیست، اما سایر خسارت ها را در اسرع وقت جبران کنیم.

وی با بیان اینکه ما در کشوری بلاخیز هستیم و بیش از ۱۶ گونه بلا در کشورمان روی می دهد افزود: یک ساعت از زلزله میانه نگذشته بود که فرماندار، ارتش، سپاه و هلال احمر و مدیریت بحران و سایر ارگانها در منطقه حضور داشتند و این حضور به موقع در منطقه در ادامه کمک به برنامه ریزی های بهتر را آسان نمود.

سخنگوی دولت گفت: زمین لرزه روستای ورنکش این پیام را داد که هر خانه ای که مقاوم سازی شده بود، کمترین آسیب را داشت؛ این نشان می دهد که مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی، خسارات را در زمان زلزله کم می کند.

دکتر ربیعی با بیان اینکه برنامه های دولت در میان مدت و کوتاه مدت مقاوم سازی خانه ها بوده است، یادآوری کرد: در این روستا تا حدودی این اقدامات به چشم می خورد و به همین خاطر آسیب کمتری دیده است.

وی ادامه داد: بنیاد مسکن مقاوم سازی ها را در روستاهای کشور ادامه می دهد.

دکتر ربیعی با اشاره به اینکه دولت به ساکنان مقیم روستای ورنکش تسهیلات بلاعوض می دهد، اضافه کرد: اعتباری که به عنوان وام های قرض الحسنه در ساخت و سازها پیش بینی شده ، می تواند مشکلات زلزله زدگان را برطرف کند.

به گفته وی خاک برداری و آواربرداری در روستاهای زلزله زده آذربایجان شرقی شروع شده که به زودی به اتمام می رسد.

دکتر ربیعی ادامه داد: جهاد کشاورزی نیز خسارت دام ها و دامداری ها بر اثر زلزله را جبران می کند.

وی افزود: علاوه بر مصوبات دولت که قبلا اطلاع رسانی شد، هم کمک هزینه اسکان و ساخت خواهیم داشت و دو هزار جایگاه دامی را نیز جهاد کشاورزی به طور موقت ایجاد خواهد شد و خسارات دام نیز با منابع ارزان و قرض الحسنه جبران خواهد شد و بیمه بیکاری کارگران نیز داده خواهد شد.

وی گفت: بر اساس مصوبه جدید اشتغال و کارآفرینی، اعتباری نیز در این خصوص تخصیص یافته که بر اساس آن به فوریت تسهیلات داده می شود، اما آنچه که مهم است اینکه در چند روز آینده با توجه به سرمای شب روستا، مسئولان نسبت به گرمایش باید بیشتر توجه کنند.

سخنگوی دولت افزود: مسئولان مشکلات را فهرست بندی کرده اند و در این خصوص گرمایش آنها و کیفیت اسکان ابتدایی در اولویت است.

وی در حالیکه سخنان خود را به زبان ترکی ادامه می داد، گفت: تمام ایران نگران شماست و مسئولان هم همین طور؛  مطمئن باشید کل ایران چشم شان به شماست و ناراحتی های شما مشکلات همه است.

دکتر ربیعی، ادب، ادارک، شعور و صبر آذربایجانی ها را بی نظیر دانست و افزود: من برای زهرا و ریحانه جان باخته در روستای ورنکش  شعر گفته و گریه کرده ام.

به گفته وی معاون اول رییس جمهوری چهارشنبه هفته جاری برای تکمیل تصمیمات به منطقه زلزله زده آذربایجان سفر می کند  تا ثابت شود زلزله زدگان تنها نیستند.

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید