Iranian Agriculture News Agency

تجهیز 125 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سامانه‌های نوین آبیاری

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تولید پایدار مهم‌ترین وظیفه در حوزه کشاورزی است و محیط‌های کنترل شده می‌تواند میزان تولید محصول را تا 10 برابر افزایش دهد.

تجهیز 125 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سامانه‌های نوین آبیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر کرامتی در سومین رویداد بین‌المللی مهر آب که به موضوع استفاده از هوش مصنوعی در آب اختصاص داشت و در اتاق بازرگانی تبریز برگزار می‌شد، تولید پایدار را مهم‌ترین وظیفه در حوزه کشاورزی دانست و گفت: در تولید پایدار باید محصولات کشاورزی مورد نیاز جامعه به میزانی که مزیت نسبی هر استان اجازه می‌دهد تولید کنیم و بزرگ‌ترین مانعی که در این مسیر قرار دارد مشکل آب است.

وی کشاورزی را در معرض مشکلات متعدد از قبیل تغییر اقلیم، بازار محصولات کشاورزی، تصمیمات سیاسی دانست و ادامه داد: مشکل آب در کنار دیگر مسائلی که کشاورزی را تحت تأثیر قرار می‌دهد این مسئله را ضروری می‌کند که یک برنامه راهبردی در این زمینه تدوین شود تا قسمتی از این متغیرها ثابت باقی بماند تا براساس متغیرهای دیگر بتوان بهتر به تولید ادامه داد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی تولید در محیط‌های کنترل‌شده مانند گلخانه را یکی از راه‌های کنترل عوامل دخیل در کشاورزی دانست و گفت: تولید در گلخانه باعث می‌شود مصرف آب و دیگر عوامل تحت کنترل قرار گرفته و میزان محصول تولیدی نیز تا 10 برابر افزایش پیدا کند.

کرامتی استفاده از کنتورهای هوشمند را یکی از راه‌های مدیریت مصرف آب در حوزه کشاورزی دانست و گفت: این راهکار به کشاورزان اجازه می‌دهد تا محیط را کنترل کنند.

وی اقدامات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در زمینه مدیریت مصرف آب را به دو دسته سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تقسیم کرد و گفت: در حوزه سخت‌افزاری اقداماتی مانند احداث سد، بند، کانال آبیاری، انتقال آب با لوله و استفاده از سامانه‌های آبیاری نوین انجام شده است که امروزه بیش از 125 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در خصوص اقدامات نرم‌افزاری انجام شده در آذربایجان شرقی برای مدیریت مصرف آب توضیح داد: در داخل مزرعه و باغات به استفاده از ارقام مقاوم به کم آبی تأکید داریم و مراکز تحقیقاتی نیز از چند سال پیش اصلاح بذور و ارقام به سمت ارقامی که نیاز آبی پایین دارند و زودرس هستند، انجام شده است.

کرامتی ادامه داد: استفاده از آب‌های نامتعارف و کشت‌های جایگزین از دیگر اقداماتی است که در این زمینه انجام می‌شود. کشت پسته، زعفران، گیاهان داروئی، گل محمدی و ... از جمله محصولاتی است که به دلیل نیاز آبی پایین توجه ویژه‌ای به آنها شده است.

وی افزود: احداث سایبان نیز اقدام دیگری است که تا نزدیک به 50 درصد می‌تواند از تبخیر جلوگیری کند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در خصوص طرح جهش تولید در دیمزارها گفت: این طرح به‌صورت مشترک توسط وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اجرا می‌شود که در آن حداکثر استفاده از آب باران در کشت دیم مورد توجه قرار گرفته است.

کرامتی آموزش و ترویج در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای تغییر محل کسب معیشت از بخش کشاورزی به سایر بخش‌ها را یکی دیگر از اقدامات انجام شده در آذربایجان شرقی دانست و گفت: کشاورزی حفاظتی نیز از جمله اقداماتی است که بین 30 الی 40 درصد مصرف آب را در کشاورزی کاهش می‌دهد.

 

خبرنگار: مسها رمضانی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید