Iranian Agriculture News Agency

افزایش 49 درصدی عملکرد گندم و افزایش 40 درصدی نخود و عدس در طرح جهش تولید

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از افزایش 49 درصدی عملکرد گندم و افزایش 40 درصدی عملکرد نخود و عدس نسبت به سال قبل بر اساس نتایج اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها خبر داد.

افزایش 49 درصدی عملکرد گندم و افزایش 40 درصدی نخود و عدس در طرح جهش تولید

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، مظفر روستایی در آیین روز ملی انتقال یافته‌های تحقیقاتی کشت دیم که با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، نماینده مراغه، عجب‌شیر، سراجو و قلعه چای در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) در آذربایجان شرقی، فرماندار مراغه و مدیران امور زراعت سازمان‌ جهاد کشاورزی استان‌های مختلف کشور در مراغه برگزار شد، با اشاره به اینکه طرح جهش تولید در دیمزارها در چهارمین سال اجرا قرار دارد، بیان کرد: این طرح ملی با مشارکت سازمان‌های جهاد کشاورزی ۲۵ استان و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) در ۲۵۴ شهرستان در حال اجرا است.

وی افزود: سطح زیر کشت محصولات زراعی در سال زراعی جاری پنج میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار بوده که شامل غلات(گندم و جو)، گیاهان علوفه‌ای، حبوبات(نخود و عدس)، گیاهان دارویی و گیاهان روغنی است.

وی اضافه کرد: از اهداف اجرای این طرح ملی، توسعه کشت گیاهان تناوبی در اراضی آیش به شمار می‌رود تا با ایجاد تناوب زراعی بهینه، به افزایش و پایداری تولید منجر شود و این هدف تا حدود زیادی تحقق یافته است.

وی یادآور شد: رعایت اصول حفاظتی یکی دیگر از اهداف طرح جهش تولید در دیمزارها است و تغییر زمان کشت محصولات بهاره همچون نخود از بهار به پاییز به دلیل تغییرات اقلیمی نیز در این طرح دنبال می‌شود.

به گفته رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور حفظ برخی از بقایا، کشت مستقیم به خصوص عمود بر شیب نیز از دیگر اهداف مهم طرح است که در نهایت به افزایش ضریب نفوذ ارقام جدید و توسعه دانش فنی و اثربخشی آن به‌منظور دانش‌بنیان کردن کشاورزی دیم منجر می‌شود.

روستایی ادامه داد: براساس نتایجی که در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ به دست آمد، اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارها ۳۶ درصد در عملکرد تولید محصولاتی چون گندم، نخود، جو، عدس، گیاهان علوفه‌ای و روغنی افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه میانگین عملکرد گندم هزار و ۴۵۲ کیلوگرم بوده که ۴۹ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشت، افزود: در محصول جو هم هزار و ۲۰۱ کیلوگرم میانگین عملکرد ثبت شد که ۱۹ درصد افزایش یافته است.

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور افزود: میانگین عملکرد نخود با ۶۶۴ کیلوگرم حدود ۴۰ درصد افزایش داشته و این میانگین در عدس ۴۵۹ کیلوگرم بوده که ۴۰ درصد افزایش یافته است.

روستایی اضافه کرد: میانگین عملکرد طرح جهش تولید در محصول گلرنگ ۵۵۶ کیلوگرم به ثبت رسید که حدود ۵۰ درصد افزایش دارد و در گیاهان علوفه‌ای هم با ۱۸ درصد افزایش به دو هزار و ۲۸۳ کیلوگرم رسید.

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور ادامه داد: این میزان افزایش عملکرد نشان‌دهنده این واقعیت است که به‌کارگیری و اثربخشی یافته‌های تحقیقاتی این موسسه حتی در سال‌های سخت نیز به افزایش بهره‌وری منجر می‌شود.

روستایی اضافه کرد: از دیگر فعالیت‌های این موسسه در راستای پشتیبانی فنی از طرح ملی جهش تولید در دیم‌زارها، تولید پایه‌های بذری محصولات زراعی است که در سال گذشته هشت هزار و ۶۰۰ تن پایه‌های پرورشی یک، دو و سه محصولات مختلف تولید شد.

به گفته وی آموزش کارشناسان و بهره‌برداران و برگزاری روز مزرعه و کارگاه‌های آموزشی در سطح استان‌های مختلف از دیگر اقدامات مهم و تاثیرگذار در طرح جهش تولید است.

وی این را هم بیان کرد که دستورالعمل‌های فنی به منظور پشتیبانی و به‌کارگیری یافته‌های تحقیقاتی جدید هرساله پس از به‌روزرسانی در اختیار مسئولان اجرایی طرح قرار می‌گیرد.

 

خبرنگار: مهسا رمضانی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید