Iranian Agriculture News Agency

پیش‌بینی تولید 700 هزار تن گندم در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از آغاز خرید تضمینی گندم در استان خبر داد و گفت: محصول گندم در خداافرین به مرحله برداشت رسیده و خرید تضمینی گندم در این شهرستان آغاز شده است.

پیش‌بینی تولید 700 هزار تن گندم در آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی روز شنبه در جلسه کارگروه هماهنگی خرید تضمینی گندم و دانه‌های روغنی استان، با اشاره به تلاش‌های شبانه روزی کشاورزان و بهره‌برداران در سطح استان، از پیش‌بینی تولید 700 هزار تن گندم در آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: سال گذشته به خودکفایی کامل در حوزه تولید آرد خبازی رسیدیم و پیش‌بینی می‌شود که این روند تداوم یابد.

وی ادامه داد: کشاورزان زحمت بسیاری می‌کشند اما تعیین زیرساخت‌ها و مقدمات کشاورزی و پشتیبانی در کشت گندم، کار بسیار سنگین و در سطح بالایی است و کارشناسان پهنه سراسر استان برای کمک به کشاورزان و انتقال دانش روز در حال فعالیت هستند.

وی از توسعه مراکز خرید در مناطق دورافتاده استان خبر داد و گفت: اکنون تعداد ۶۵ مرکز خرید تضمینی گندم در سراسر استان وجود دارد اما نباید به این عدد اکتفا کرد و اگر احساس نیازی برای آسان کردن دسترسی کشاورزان به مراکز خرید وجود دارد، می‌توانیم تعداد مراکز را ارتقا دهیم.

فتحی بیان کرد: محصول آماده نباید در دست کشاورز بماند و لازم است تا کشاورزان در راحت‌ترین شرایط و با خیالی آسوده، گندم تولیدی خود را تحویل مراکز خرید دهند.

وی با اشاره به نگرانی کشاورزان از تاخیر در پرداخت وجه خرید گندم افزود: مکاتبات لازم با سازمان برنامه و بودجه انجام می‌‌شود و براساس زمان تحویل گندم هر استان پرداخت خواهد شد که در این راستا تحویل گندم استان‌های گرمسیری مثل خوزستان انجام شده و استان‌های سردسیری مثل آذربایجان شرقی در شهریورماه عملیاتی می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به ضرورت توجه به معاینه فنی کمباین‌ها، گفت: حساسیت این موضوع حتی مهم‌تر از انبار است و برای جلوگیری از ریزش‌ها و هدررفت محصول لازم است تا دستگاه‌ها و ادوات کشاورزی مورد بررسی قرار گیرند.

وی با اشاره به اجرای طرح جهش تولید در دیمزارهای استان، افزود: اکنون میزان افزایش عملکرد گندم در هکتار به ۱۵۰ کیلوگرم در استان رسیده ولی می‌توان این رقم را در سال‌های آتی به ۸۰۰ کیلوگرم هم رساند تا در کنار خودکفایی، حرفی برای گفتن در بخش صادرات داشته باشیم.

اکبر کرامتی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی نیز در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده برای سال زراعی جاری (۱۴۰۳-۱۴۰۲) تولید 700 هزار تن گندم در استان پیش بینی می‌شود و شهرستان‌های هشترود، سراب و چاراویماق سهم قابل توجهی در تولید گندم دارند.

وی یادآور شد: در سال زراعی گذشته(1401- 1402) 436 هزار تن و در سال زراعی 1400- 1401 به میزان ۲۵۸ هزار تن گندم در سطح استان خریداری شد که این رقم در سال قبل تر از آن حدود ۹۵ هزار تن بود.

کرامتی توضیح داد: آذربایجان شرقی در راستای تلاش گسترده کشاورزان و همکاران ستادی و شهرستانی با ثبت ۵۱ هزار و ۲۲۵ قرارداد و بیش از ۳۴۲ هزار هکتار سطح کشت قراردادی، استان نخست کشور در سال زراعی جاری است.

وی با بیان این‌که ۲۱ هزار و ۳۲۵ تن بذر یارانه‌ای در سال زراعی جاری تولید، فراوری و توزیع شده است، گفت: ۱۰۵هزار و ۷۹۴ تن کود یارانه‌ای نیز در این مدت تامین و در میان کشاورزان توزیع شد.

علیرضا شاهدی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان شرقی از فعالیت ۶۵ مرکز خرید تضمینی گندم در استان خبر داد و گفت: برای حمل و نقل محصول گندم نیز آمادگی داریم و از تمامی ظرفیت‌ها برای تسریع روند خرید و حمل گندم در سطح استان بهره می‌گیریم.

 

خبرنگار: مهسا رمضانی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید