Iranian Agriculture News Agency

خطر مرگ با شنا در استخرهای ذخیره آب کشاورزی

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند گفت: شنا در استخرهای ذخیره آب کشاورزی خطرناک و اکیداً ممنوع است.

خطر مرگ با شنا در استخرهای ذخیره آب کشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اسماعیل الهیاری با اشاره به اهمیت ساخت استخرهای ذخیره آب کشاورزی گفت: کشاورزان برای جلوگیری از وقوع حوادث دردناک در استخرهای آب مزارع و باغات، اقدامات لازم را برای ایمن سازی آنها انجام دهند.

وی توضیح داد: از گذشته‌های دور تاکنون استخرهای ذخیره آب کشاورزی در نقاط مختلف استان و شهرستان ساخته شده و همواره در برخی سال‌ها شاهد حوادثی از قبیل غرق شدن افراد در این استخرها بوده‌ایم، ولی این مسئله به آن معنا نیست که ما نظارتی بر این حوزه نداشته‌ایم بلکه به‌منظور حفظ جان انسان‌ها و همچنین توجه ویژه به محیط زیست و برای جلوگیری از غرق شدن برخی حیوانات که برای نوشیدن آب به سمت این استخرها می‌آیند، یک طرح حفاظتی را ارائه داده‌ایم.

وی افزود: مالکان استخرهای ذخیره آب کشاورزی، ملزم به رعایت تمام موارد ایمنی شامل نصب هشدار شنا ممنوع قابل مشاهده با ابعاد 40 در 40 در چهار طرف استخر، فنس کشی و حصارکشی مناسب با ارتفاع حداقل یک و هشت متر دور تا دور استخر، استحکام قسمت پایین فنس‌ها و استفاده از فنس مناسب در درب ورودی استخرها، تهیه نردبان قابل دسترس و استاندارد و نردبان های شناور در چهار طرف استخر، تعبیه تیوب‌های بادی و طناب‌های شناور در طول و عرض استخر، جلوگیری از حضور کودکان در اطراف استخر، ممنوعیت اکید شنا در استخرهای کشاورزی بوده و مسئولیت قضایی و حقوقی هرگونه تعلل در رعایت اصول فنی و بروز حوادث احتمالی بر عهده مالک استخر است و با متخلفین طبق قوانین برخورد خواهد شد.

الهیاری به ساخت برخی استخرهای ذخیره آب کشاورزی غیرمجاز در شهرستان اشاره کرد و افزود: بعضی افراد در برخی از نقاط شهرستان بدون رعایت هیچ‌گونه استانداردی اقدام به ساخت استخر ذخیره آب کشاورزی می‌کنند که در چنین وضعی، مالکان استخرها در صورت غرق شدن افراد، مقصر محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه در خصوص رعایت استانداردهای حفاظتی استخرهای بتنی و ژئوممبران هیچ تفاوتی وجود ندارد گفت: هر استخر کشاورزی دارای بیش از یک و نیم متر عمق، باید این قانون را رعایت کند و در تمام استخرها، رعایت مسائل حفاظتی توسط مالکان استخر الزامی است.

الهیاری یادآور شد: نکته تاسف بار اینجا است که حتی یک طناب هم برای خارج شدن افرادی که در این مخمصه گرفتار می‌شوند تعبیه نمی‌شود؛ علاوه بر انسان‌ها، حیوانات زیادی که برای خوردن آب کنار این استخرها می‌روند، هم غرق می‌شوند.

 

خبرنگار: مهسا رمضانی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید