Iranian Agriculture News Agency

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز:

شهدای جهاد سازندگی از جمله شهدای گمنام در جامعه

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با تأکید بر اهمیت برگزاری منظم یادواره‌های شهدا گفت: برگزاری منظم یادواره‌های شهدا نقش مؤثری در تبیین رشادت‌های آنان و ترسیم دامنه گذشت و ایثار آنان را برای جوانان دارد.

شهدای جهاد سازندگی از جمله شهدای گمنام در جامعه

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، آیت الله سیدمحمدعلی آل هاشم در یادواره سرداران و شهدای سنگرسازان بی سنگر که با حضور مسئولین استانی، خانواده شهدا و مردم شهید پرور استان برگزار شد، ضمن تبریک دهه کرامت و ولادت ثامن الحجج(ع) گفت: خدماتی که جهاد سازندگی در سال‌های اولیه پس از انقلاب، دوران دفاع مقدس و محرومیت‌زدایی از روستاها داشت، هیچ وقت فراموش نخواهد شد و 122 شهید جهاد سازندگی آذربایجان شرقی، شهید حاج محمدحسن کسائی، شهید مهندس بهروز پورشریفی و سردار سرلشکر مهدی باکری، سیدالشهدا لشکر همیشه قهرمان عاشورا و همه شهدا برای همیشه در تاریخ ماندگار خواهند شد.

وی ادامه داد: باید این حقیقت را بیان کنیم که آن چنان که باید و با توجه به فداکاری‌هایی که سرداران و شهدای سنگرسازان بی سنگر انجام دادند نتوانسته‌ایم مقام آن‌ها را پاس بداریم.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز ادامه داد: چه کسانی پل‌های بعث و خیبر را ساختند؟ چه کسانی در دوران دفاع مقدس، جاده‌ها، خاکریزها و سنگرها را ساختند؟ این‌ها اقدامات جهاد سازندگی بود و همین اقدامات بود که جهادگران را مفتخر به دریافت عنوان سنگرسازان بی سنگر کرد.

آیت الله آل هاشم افزود: جهاد سازندگی در زمینه محرومیت‌زدایی از روستاها خدمات بسیار زیاد و ارزشمندی انجام داد و این خدمات در دوران دفاع مقدس نیز ماندگار بود.

وی شهدای جهاد سازندگی از جمله شهدای گمنام در جامعه دانست و افزود: جهادگران به امام راحل (ره) در خصوص فرمان تشکیل جهاد سازندگی لبیک گفتند و قدم در مسیر ساخت کشور گذاشتند و با اقداماتی که در روستاها و در سال‌های دفاع مقدس انجام دادند نام خود را ماندگار کردند.

امام جمعه تبریز نقش برگزاری منظم یادواره‌های شهدا خصوصا یادواره سرداران و شهدای سنگرسازان بی سنگر را در گرامیداشت یاد آنها تاثیرگذار و قابل توجه دانست و افزود: با برگزاری همین یادواره ها است که می‌توانیم نقش شهدای جهاد سازندگی و رشادت‌های مردان و زنان جهادگر را تبیین کنیم و دامنه گذشت و ایثار آنان را برای جوانان ترسیم کنیم. امروز اگر نظام اسلامی مقتدر است به برکت خون شهدا است و باید با برگزاری یادواره‌های منظم و زنده نگه داشتن نام آنها، دینمان را ادا کنیم.

آیت الله آل هاشم توضیح داد: جهاد سازندگی تشکیل شد تا مشارکت مردم را برای محرومیت‌زدایی از روستاها جلب کند و اقدامات و فداکاری‌هایی که در رفع فقر و ایجاد عدالت انجام داد، فراموش نشدنی است. ادغام جهاد سازندگی با کشاورزی کار خوبی نبود و من نمی‌خواهم در این مورد بحث کنم که البته رهبر معظم انقلاب برای حفظ نام سازندگی، این عنوان را با بسیج سازندگی احیا کردند. پس از ایجاد جهاد کشاورزی، مسئولیت‌های جهاد سازندگی به بسیج سازندگی محول شد و توسط این نهاد پیگیری می‌شود.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد از اقدامات و فعالیت‌هایی که جهادسازندگی در دوران دفاع مقدس انجام داد بی اطلاع هستند. طرح سوخت جامد مرکب برای پرتاب راکت و موشک، طرح تعریض شنی بولدوزر، طرح تبدیل سنگرهای سه ضلعی به پنج ضلعی، ایجاد خاکریزهای دو جداره، ساخت سنگرهای بتنی، طرح لودر شناور، ساخت پل کاذب، ساخت آزمایشگاه عمق یاب دریایی، تولید پنج هزار دستگاه رهگیری در شب، ساخت نفربر زرهی، تولید دستگاه جیره غذایی رزمی، سنگرسازی در هور، ساخت نخستین کارخانه یخ سازی در فاو، تصفیه خانه‌های آب آشامیدنی، آشپزخانه‌های بزرگ در خوزستان، ساخت حمام سیار و دوش‌های مخصوص حملات شیمایی تنها نمونه‌ای از فعالیت‌های جهاد سازندگی است  که در اختیار رزمندگان قرار دادند.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: جهاد سازندگی در طول هشت سال دفاع مقدس بدون هیاهو وظایف خود را به خوبی انجام داد.

آیت الله آل هاشم بیان کرد: درست است در داخل مشکلات اقتصادی و معیشتی داریم اما در سطح دنیا با اقتدار در برابر دشمنان ایستاده‌ایم و با عملیات وعده صادق قدرت ایران را به دنیا نشان دادیم.

وی بیان کرد: این عظمت و اقتدار به برکت خون شهدا و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب است و نیروهای مسلح با آمادگی کامل، همه نقشه‌های استکبار و صهیونیسم را باطل کردند.

 

خبرنگار: مهسا رمضانی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید