Iranian Agriculture News Agency

گلدهی بیش از 85 هکتار دانه روغنی کلزا در مزارع شهرستان جلفا

مدیر جهادکشاورزی شهرستان جلفا از گلدهی بیش از 85 هکتار دانه روغنی کلزا در مزارع این شهرستان خبر داد.

گلدهی بیش از 85 هکتار دانه روغنی کلزا در مزارع شهرستان جلفا

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، رضا عباسی بیان کرد: یکی از طرح‌های حمایتی دولت در بخش کشاورزی توسعه کشت دانه روغنی کلزا است و کشت این محصول به سبب بهره‌وری بیشتر، رشد در فصل بارش باران، نیاز کمتر به آبیاری و خرید تضمینی آن در چند سال اخیر مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است.

وی افزود: کشت بیش از 85 هکتار دانه روغنی کلزا در مزارع شهرستان جلفا که در این فصل به مرحله گلدهی رسیده، علاوه بر جلوه طلایی طبیعت بی‌نظیر منطقه، بر حاصلخیزی و بهره‌وری مزارع شهرستان نیز افزوده است.

عباسی با بیان اینکه دانه روغنی کلزا که هر سال در اواسط شهریورماه کشت می‌شود و برداشت آن خرداد سال بعد انجام می‌شود، گفت: در سال زراعی جاری 85 هکتار دانه روغنی کلزا در اراضی شهرستان کشت شده با توجه به مطلوب بودن مزارع کلزا پیش بینی امسال برداشت بیش از چهار تن محصول در هر هکتار از مزارع شهرستان است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مزارع گندم برای بهره‌وری بیشتر نیاز به تناوب کشت دارند، از مدت‌ها قبل کشاورزان بدنبال کشت جایگزینی بودند که بتواند از زمین بهره مناسبی بگیرند و از این رو برای تولید پایدار گندم، کشت دانه روغنی کلزا توصیه می شود زیرا این محصول در تناوب کشت با گندم سبب تقویت خاک، کاهش آفات و بیماری‌ها، استفاده بهینه از آب و در نهایت افزایش تولید گندم می‌شود.

 

خبرنگار: مهسا رمضانی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید