Iranian Agriculture News Agency

توصیه‌های جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: با توجه به صدور هشدار نارنجی هواشناسی و احتمال وقوع سرمازدگی و خسارت به باغات، کشاورزان تمهیدات لازم برای مقابله با خطر سرمازدگی و یخبندان در باغات و مزارع، واحدهای گلخانه‌ای و قارچ خوراکی را بیندیشند.

توصیه‌های جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات

 اکبر کرامتی در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی با اعلام این مطلب گفت: با توجه به صدور هشدار نارنجی هواشناسی و احتمال سرمازدگی باغات و مزارع، توقف عملیات هرس در باغات تا رفع خطر سرما، توقف عملیات جابجایی نهال و پوشش نهال‌های حساس به‌ویژه محل پیوند نهال‌ها (نهال‌های گردوی پیوندی و...) و توقف هرگونه عملیات خاک‌ورزی در باغات تا رفع خطر سرما ضروری است.

وی افزود: حفاظت از سیستم‌های آبیاری و تخلیه آب سیستم‌ها و لوله‌ها، استفاده از بخاری‌های باغی و دستگاه‌های تولید مه به منظور افزایش دما در محیط باغ به هنگام وقوع سرما و حفظ رطوبت خاک باغ در حد ظرفیت زراعی ضروری است.

کرامتی خاطرنشان کرد: واحدهای گلخانه‌ای فعال و واحدهای پرورش قارچ  نیز نسبت به تعبیه و راه‌اندازی موتور برق اضطراری و اطمینان از کارکرد صحیح آن قبل از وقوع سرما و یخبندان و ذخیره‌سازی سوخت مایع در واحدهای گازسوز اقدام کنند.

وی توضیح داد: مجهز کردن سیستم گرمایشی (هیتر) به مشعل‌های دوگانه سوز، عایق‌بندی مخازن سوخت، لوله‌های سوخت و لوله‌های آب، کنترل و بازرسی سیستم‌های حرارتی، احیا، تعمیر و اطمینان از کارکرد صحیح آن و کنترل کارکرد صحیح سیستم‌های اتوماسیون ضروری است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان اضافه کرد: بر بازبینی پوشش گلخانه و اطمینان از سالم بودن آن، انجام تمهیدات لازم برای جلوگیری از یخ‌زدگی مخازن داخل گلخانه (مخازن آب، سوخت، تغذیه و غیره) و حضور دائم نگهبان و مسئول فنی جهت کنترل سیستم حرارتی و روشنایی در واحد تولیدی تاکید می‌شود.

وی افزود: در صورت بارش برف، برف‌روبی مداوم به‌منظور جلوگیری از انباشت بار برف در گلخانه‌های سنتی و چوبی، پیش‌بینی تمهیدات مناسب برای جلوگیری از یخ‌زدگی بستر کشت و مواد اولیه تولید قارچ خوراکی ضروری است. همچنین برای بخش گل و گیاهان زینتی فضای باز، استفاده از کاه و کلش در بین درخت و درختچه‌های زینتی جهت حفظ گرمای خاک، استفاده از بخاری‌های باغی و دستگاه‌های تولید مه یا دود به‌منظور افزایش دما در محیط باغ به هنگام وقوع سرما و انجام تمهیدات لازم در راستای مصون‌سازی گل و گیاهان زینتی در زمان بارش برف یا تگرگ توصیه می‌شود.

وی عنوان کرد: در زمان بروز سرما بر مراقبت بهینه از بذور در حال رشد یا نهال‌های جوان که آسیب‌پذیری بیشتری دارند و مدیریت تغذیه بهینه گیاه تاکید می‌شود.

کرامتی بیان کرد: باتوجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی استان و احتمال بارش برف در مناطق سرد و جهت جلوگیری از خسارت سرمازدگی در گلخانه‌ها، لازم است گلخانه داران استان تمامی اقدامات لازم ازجمله فعال بودن سیستم گرمایشی، بستن دریچه‌ها و سفت کردن پوشش‌های گلخانه‌های فعال و غیرفعال را انجام دهند.

وی تاکید کرد: همچنین در باغبانی که احتما سرمازدگی وجود دارد تمهیدات لازم با هماهنگی کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی جهت کاهش خسارت احتمالی و نیز آمادگی دستگاه‌های ضد سرما و هیترهای باغی در ساعات بعدی اقدام لازم معمول شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان بر محلول پاشی باغات با اسید آمینه وفروتست در زمان تورم جوانه‌ها، استفاده از روغن زمستانه قبل از باز شدن جوانه‌ها، گذاشتن دود  و آبیاری باغات در زمان وقوع سرما، استفاده از سیستم گرمایشی مناسب در گلخانه‌ها و واحدهای دامی به‌منظور ممانعت از افت دما و محلول پاشی کودهای پتاسه واسید آمینه در مزارع قبل از وقوع سرما تاکید کرد.

 

خبرنگار: مهسا رمضانی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید