Iranian Agriculture News Agency

برگزاری همایش استفاده از تکنولوژی‌های نوین و دانش‌بنیان پرورش آبزیان در تبریز

همایش استفاده از تکنولوژی‌های نوین و دانش‌بنیان در پرورش آبزیان و نقش آن در افزایش بهره‌وری تولید در تبریز برگزار شد.

برگزاری همایش استفاده از تکنولوژی‌های نوین و دانش‌بنیان پرورش آبزیان در تبریز

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در این همایش که در مجتمع شهید کسایی این سازمان برگزار شد گفت: هدف از برگزاری این همایش، آشنایی و استفاده از سیستم نانو حباب در پرورش آبزیان و مزایای استفاده از این تکنولوژی در صنایع شیلاتی است که توسط شرکت دانش بنیان نانو حباب سراج ارائه می‌شود.

جواد گوزلی توضیح داد: استان آذربایجان شرقی با دارا بودن 688 مجموعه آبزی‌پروری توانسته است طی سالیان گذشته قدم‌های بزرگ و موثری را در ارتقا میزان و کیفیت تولید در بخش‌های مختلف بردارد به‌طوری‌که میزان تولید استان ما امروز نسبت به اوایل دهه 70، 25 برابر رشد را نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد با اقدامات به موقع و استفاده از تکنولوژی‌های جدید و استفاده بهینه از منابع آبی استان، علیرغم محدودیت‌های موجود این رقم حداقل به دو برابر افزایش یابد. بدون تردید این برنامه‌ریزی‌ها محقق نخواهد شد مگر با ارتباط بین علم و صنعت و تولید.

 وی با اشاره به اهمیت استفاده از توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در آبزی پروری ادامه داد: امروزه نقش علم و فناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و موفقیت‌های بدست آمده بر کسی پوشیده نیست و نگاه ژرف مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به موضوعات علم و فناوری و دانشگاه، راهگشای مشکلات این روزهای دانش و فناوری است.

گوزلی بیان کرد: مدیریت شیلات استان برای تحقق منویات معظم له امروز همایش کاربرد نانوحباب در صنعت شیلات را با همکاری شرکت سراج و با حضور تولیدکنندگان و صاحبان علم برگزار کرد و این آمادگی را دارد تا در صورت درخواست سایر شرکت‌ها سالانه همایش‌های مشابهی را برگزار کند.

وی گفت: مدیریت شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از ایده‌های نو که جزء سیاست‌های دولت مردمی دولت سیزدهم و تاکیدات وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی است استقبال و حمایت همه جانبه می‌کند.

وی با بیان اینکه دستگاه نانو حباب راهی نو و فناوری سازگار با محیط زیست به‌منظور بهبود راندمان است که شرکت نانو فناوری سراج، تولیدکننده به روزترین نوع از ژنراتور‌های نانو حباب ساز در ایران است ادامه داد: میزان اکسیژن محلول پارامتری بسیار مهم در پرورش بسیاری از آبزیان به خصوص ماهیان سردآبی است. افزایش میزان اکسیژن محلول در آب، علاوه بر امکان افزایش تراکم آبزیان، بر سلامت و کاهش میزان تلافات آن موثر خواهد بود. نانو حباب‌ها دسته جدیدی از گازهای حل شده در مایع هستند که پایداری و انحلال فوق‌العاده‌ای در سیال دارند. ژنراتور نانوحباب ساز امکان تولید میلیاردها عدد از نانو حباب‌های گازی را در انواع سیالات با مصرف انرژی بهینه دارند. نانو حباب‌های تولید شده امکان ایجاد بهبود در فرآیند انحلال، اکسیداسیون، کنترل و از بین بردن پاتوژن‌ها، جداسازی فیزیکی، جلوگیری و از بین بردن لجن و جلبک و بهبود فرآیندهای گاز - مایع را دارد.

وی توضیح داد: تنظیم دقیق میزان اکسیژن محلول در آب، افزایش تراکم آبزی در حجم مشخص آب، بهبود پارامتر fcr برای آبزی، کاهش حداقل ۷۰ درصدی مصرف برق در سیستم‌های هوادهی، کاهش قابل توجه آلودگی صوتی در محیط پرورش، از بین بردن پاتوژن‌ها و کاهش تلافات ناشی از آن در آبزی پروری، کاهش تلفات ناشی از قطع برق، یکنواخت سازی میزان اکسیژن محلول در کل آب استخر، بهبود عملکرد سیستم‌های حذف آمونیاک (بیو فیلتر)، حذف بوی احتمالی نامطبوع آب، کاهش میزان مصرف اکسیژن در قیاس با ونتوری، دیفیوزروکوینز، جلوگیری از تشکیل جلبک در استخر پرورش ماهی از مزایای استفاده از ژنراتور نانو حباب در پرورش آبزیان است.

 

 

 

خبرنگار: مهسا رمضانی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید